Keresztfertőzés a konyhában – hiedelmek, tények, tennivalók

Sok tényt és hiedelmet lehet hallani a konyhai keresztfertőzésről. Hogyan jönnek létre, és mit lehet ellenük tenni? Lesújtó bizonyítékok igazolják, hogy a kézmosás sajnos nem az erősségünk. Az emberek nyolcvan százaléka nem mossa meg a kezét alaposan nyers darált hús érintése után, még többen nyers szárnyas érintése után. Segítünk eligazodni.

Hiedelem – Miután kiöblítettem a mosogatórongyot/szivacsot, tudom, hogy tiszta.

Tény: Ez nagyon messze van az igazságtól. A mosogatórongy/szivacs kiöblítése a csap alatt nem távolítja el a mikrobákat. Ne feledjük, csak azért, mert valami tisztának látszik, nem biztos, hogy az. A két napnál tovább használt mosogatórongyon rengeteg baktérium van. Az ételmérgezést okozó baktériumok – E. coli és Listeria – életben maradnak és szaporodnak a mosogatórongyon, főleg, ha ételmaradványok vannak rajta és a rongy nedves.

Komoly veszélyforrás

Tennivaló: A legjobb, ha a mosogatórongyot legalább másnaponként cseréljük. Ha a ronggyal „kockázatos” ételmaradványokat (pl. nyers tojás, nyers hús, nyers hal vagy nyers zöldség) törlünk le, azonnal cseréljük ki. A rongy negyedórás kifőzése vagy mosógépben a szokásos mosási program hatékonyan tisztítja a mosogatórongyot, és elpusztítja az esetleg rajta lévő mikrobákat. Ne használjon olyan mosogatórongyot, amelyiknek szaga van vagy piszkosnak tűnik, mert ilyenkor valószínűleg nagyszámú baktérium van rajta.

Hiedelem – A munkafelület és a vágódeszka tisztának látszik, ezért nincs rajta baktérium.

Tény: Valójában egyes mikrobák, pl. a Campylobacter a konyhai felületeken 1 órát is kibírnak, az E. coli pedig egy napot is. A gyakorlatban a konyhai felületeket túlnyomó részt nem mossák le az étel előkészítése után, és közel felük fertőzött volt nyers húsból származó baktériumokkal. Az emberek kétharmada nem mossa el a vágódeszkát nyers szárnyas előkészítése után, és ezeknek legalább a fele fertőzött.

Tennivaló: A legjobb, ha mindig lemossuk forró szappanos vízzel a munkafelületeket és vágódeszkát az ételek előkészítése után, különösen nyers hús, szárnyas, hal vagy zöldség után. Mindig folyamatosan tisztogasson ezen ételek előkészítése között, főleg nyers és készételek kezelése között.

Hiedelem – Csak magát a húst kell gondosan kezelni, a csomagolást kidobhatjuk a szemetesbe.

Tény: Az ártalmas baktériumok, pl. az E. coli az étel csomagolásán akár 24 órán át is életben maradhatnak, ezért legyen óvatos a csomagolással. Ezek a baktériumok könnyen átkerülnek a fertőzött csomagolóanyagról a konyhai felületekre és keresztfertőzést okozhatnak a kézen és a konyhai felületeken, a munkafelületeken és fogantyúkon. A szárnyasok csomagolásának mintegy hetede Campylobacterrel szennyeződött.

Tennivaló: Bevásárláskor a nyers húst és szárnyast különítsük el az azonnal ehető ételektől. Ha újra felhasználható zacskókat használ, mindig ugyanabban tárolja a nyers húsokat. Ezeket a hűtőszekrényben a kész ételek alatti polcon tároljuk. Amikor kivesszük a nyers húst a csomagolásból, egyből a vágódeszkára vagy a tepsibe tegyük, a csomagolást pedig dobjuk rögtön a szemetesbe. Ezzel elkerülhetjük a munkafelületek szennyeződését. A nyers hús és szárnyas előkészítése után mossa le forró szappanos vízzel a felületeket.

Hiedelem – Mindig kezet mosok étel előkészítése során, így nem vagyok veszélyben.

Tény: Ez sajnos nem mindig helytálló. Lesújtó bizonyítékok igazolják, hogy a kézmosás nem erősségünk. Az emberek 80%-a nem mossa meg a kezét alaposan nyers darált hús érintése után, még többen nyers szárnyas érintése után. Az emberek negyedének a kezén találtak nyers húsból származó baktériumot étel előkészítése után.

Tennivaló: Bármely nyers hús vagy szárnyas érintése után alaposan mosson kezet. folyó meleg víz alatt és használjon szappant. Keze összedörzsölésével készítsen habot és oszlassa el keze és csuklója egész felületén, tenyéren, kézháton, ujjakon és körmökön, az ujjak között is. Ez segít, hogy eltávolítsa a koszt és a kórokozókat. Alaposan szárítsa meg a kezét tiszta törülközővel vagy kézszárítóval. Sohase használjon erre edénytörlőt vagy a ruháját.

Hiedelem – Nem kell elmosnom a konyhai szerszámokat ételkészítés során.

Tény: Az emberek közel háromnegyede nem mossa el alaposan a kést, amivel a nyers szárnyast készítette elő, mielőtt újból használta zöldségek felvágására, pl. salátakészítés céljából. A megvizsgált kések közel egyötöde E. coli baktériummal volt fertőzve, 5%-a Campylobacterrel. A saláták egyharmada fertőződött baktériumokkal nyers hús miatt.

Tennivaló: Minden konyhai eszközt alaposan le kell súrolni bő forró szappanos vízzel, vagy mosogatógépben kell megtisztítani, főleg nyers hús vagy szárnyas előkészítése után.

(Angolból fordította: Korom Lajos)