Csípőfájdalom – mi lehet az oka?

A csípőfájdalom okát gyakran csontritkulásnak tulajdonítják, különösen az idősebbeknél. A csípőfájdalomnak azonban különféle okai lehetnek, nem mindig a csípőízület okozza, hanem az inak, izmok is. A fájdalom gyakran a hátba, az ágyékba és a lábba sugárzik. A vázrendszer betegségei, például a reumás betegségek is okozhatják a panaszokat.

A diagnózis felállításának megkönnyítése érdekében fontos a csípőfájás típusának, megjelenésének és időtartamának pontos jellemzése. A fájdalom pl. egyik vagy mindkét oldalon fordul elő? Csípőfájdalmat tapasztal járás közben, ülve vagy fekve? Az ilyen információk és a kiegészítő tünetek leírása fontos az orvos számára, hogy megtudja a csípőfájdalom okát.

Akut csípőfájdalom sérülés után

Ha hirtelen jelentkezik a fájdalom, gyakran rándulás okozza. Ehhez nincs szükség tényleges balesetre, gyakran elegendő egy rossz, hirtelen mozdulat, például sportolás közben. Ilyenkor néhány napig kímélnie kell magát, és borogatni kell az érintett területet. Ha a fájdalom nagyon erős vagy nincs javulás, érdemes felkeresni az orvost, hogy kizárja az izomszakadást vagy a csontsérülést.

Ritkán okozza combnyaktörés

Ritka esetekben a combnyaktörés lehet a csípőfájdalom oka. Bár a medence vagy a csípőízület törése általában súlyos esés vagy baleset következménye, de – különösen csontritkulásban szenvedő időskorúaknál – még egy enyhe trauma is okozhat combnyak-törést. Ez a csípő nagyon erős fájdalmával jár, ekkor a járás és az állás általában lehetetlen.

Csípőfájdalom járás közben

A nyálkatömlő párnaként helyezkedik el az inak vagy izmok és a combcsont között. A nyálkatömlő-gyulladás (bursitis trochanterica) vezethet húzó vagy szúró fájdalomhoz a csípőben. A fájdalom kezdetben csak mozgás közben jelentkezik, például járáskor, később már nyugalmi állapotban is. Az ok gyakran a túlterhelés, de fertőzések, köszvény esetén, vagy csípőműtét után is felléphet nyálkatömlő-gyulladás.

„Elindulási fájdalom” csípőízületi kopáskor

A csípőízületi kopás (coxarthrosis) több éven át tartó porckopás után jelentkezik, amit általában az életkorral összefüggő kopás okoz. Csípőízületi kopást okozhatnak azonban sérülések, keringési rendellenességek, anyagcsere-rendellenességek vagy a csípőízület veleszületett eltérései is.

A tipikus tünetek között szerepel a reggelenkénti, elinduláskor érzett fájdalom, amely mozgás közben javul, valamint a csípő merevsége. Ez a későbbi szakaszban korlátozhatja a mozgást, és pihenés közben is jelentkezik a fájdalom, a tünetek akár éjszakánként is előfordulhatnak fekvés közben.

Csípőgyulladás: fájdalom az egyik oldalon

A csípőgyulladást (coxitis) baktériumok okozhatják, és általában csípőműtét vagy csípő végzett punkció után következik be. Csontvelőfertőzés (osteomyelitis) is vezethet csípőfertőzéshez.

Az úgynevezett aszeptikus csípőgyulladás, azaz baktériumok jelenléte nélküli gyulladás fordulhat elő például reumás betegségek vagy ízületi gyulladás esetén.

Az okoktól függetlenül a csípőfertőzés leginkább egyoldalú csípőfájdalommal jelentkezik, amely megterheléskor és nyugalmi állapotban is felléphet. Gyakran jelentkezik duzzanat, bőrpír és túlmelegedés az ízület területén.

Átmeneti gyulladás fertőzés után

A gyulladás bicegéssel és hirtelen fájdalommal jár. A csípő mozgása korlátozott. Általában 3-10 év közötti gyermekeknél vagy serdülőknél (gyakran fiúknál) fordul elő, egy-két héten belül spontán módon elmúlik. A csípőízület gyulladását gyakran vírusos légúti fertőzés előzte meg. Enyhe láz jelentkezhet, ami általában ártalmatlan, és 7-10 nap múlva magától elmúlik.

Gyerekeknél: Perthes-kór kizárása

A Perthes-kór gyermekkori ortopédiai betegség. Oka keringési rendellenesség és a combcsonti csontszövet pusztulása (nekrózis). Enyhe végtag-, térdfájdalommal és csípőízület mozgási korlátozottsággal jár. A kezelés kezdetben a csípőízület tehermentesítéséből áll, sínekkel és mankókkal, valamint speciális fizioterápiával. Fontos, hogy a gyerekek kerüljék az ugró mozgásokat és az ütközéseket. Előrehaladott állapotban műtétre lehet szükség a combfej rendellenességének megakadályozása érdekében.

Csípőfájdalom terhesség alatt

Különösen a terhesség vége felé sok nő panaszkodik a hátba és a lábakba sugárzó csípőfájdalomra. Ennek különböző okai vannak:

  • A hormonális változások miatt a medencecsontok elmozdulnak, és a szeméremcsonti ízesülés ellazul. Az ilyen medencefájdalom észlelhető például lépcsőn való járáskor vagy az ágyban elforduláskor.
  • Az egyoldalú alvási pozíció is okozhat csípőfájdalmat, mivel a terhes nők, különösen a terhesség utolsó harmadában, általában az oldalukon alszanak. A nyomásterhelés a csípőn hosszú távon fájdalmat okozhat.
  • Az egyik lehetséges ok a súlygyarapodás, a megváltozott testtartás miatt merevséget is okozhat.
  • A terhes nőkön is jelentkezhet a fokozott terhelés miatt a csípőben fellépő nyálkatömlő-gyulladás.

Ha a terhes nőknél csípőfájdalom jelentkezik, akkor ezt meg kell beszélniük orvosukkal. Tornagyakorlatok vagy akupunktúra gyakran segít enyhíteni a fájdalmat, vagy megakadályozza annak kialakulását. A lábak közé helyezett párna segíthet akkor is, ha csípőfájdalom fekve jelentkezik, különösen éjszaka.

Rossz lábbeli

Ha főként kocogás alatt jelentkezik csípőfájdalom, azt néha a nem megfelelő futócipő okozza. Ugyanis, ha a cipő a futás közben fellépő ütésterhelést nem megfelelően csillapítja, és nem optimálisan támasztja alá a lábat, akkor az ízületek helytelen terhelésnek vannak kitéve. A kemény vagy egyenetlen futófelület is okozhat csípőfájást futás közben.

(Németből fordította: Koncz László)

Ha érdekli a téma, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket:

Néhány tipp a derékfájás elkerüléséhez