Élet-ízesítők lesznek a házi ételízesítők

Az időjárás szélsőséges változásai kényszerítettek arra, hogy ne csak a kertünkben, hanem kisebb-nagyobb cserepekben is neveljek fűszer- és gyógynövényeket, sőt konyhakerti növényeket is. Az idő múlásával elértem, hogy valóságos mini fűszerkert hajt ki a szemem előtt évről évre. Németh Imréné Éva fitoterapeuta természetgyógyász cikke – hasznos tanácsokkal.

A cserepek sokaságából, az ősszel felmagzott növényekből, a hagymások hajtásaiból szökken szárba fűszerkertemben az illatos fehér üröm, a vasfű, a snidling, az erőteljes illatú kínai fokhagyma, a levélpetrezselyem, a zeller, a lestyán, a bazsalikom, a citromfű, a borsmenta, a medvehagyma, a tárkony és a borsikafű. Több alkalommal szárítottam, fagyasztottam ezekből a fűszernövényekből, így kielégítve a család konyhai igényeit.

Történt, hogy éppen elolvasva az ételízesítők összetételét, átgondoltam, hogy ízfokozóktól és tartósító szerektől mentesen is készíthetek – készíthetünk – egészséges, sokösszetevős keveréket a magunk számára. Ezt a próbálkozásomat szeretném megosztani most azokkal, akik tevőlegesen is keresik a lehetőséget a változtatásra, az egészségesebb táplálkozás felé fordulnak.

Milyen növények jöhetnek számításba?

A sokoldalú lestyán

Elsősorban ilyen növény a lestyán (orvosi lestyán, vagy Levisticum Officinale), amely erősen hasonlít és közel áll a zellerfélékhez. Az évelő fűszer- és gyógynövények egyik kimagasló képviselője. Népies elnevezései: levescsík levestikom, lóstya stb. hiszen a régi falusi kertekből sem hiányozhatott ez az értékes gyógy- és fűszernövény.

Vadon is megtalálható, eredetét tekintve Ázsia nyugati, illetve déli erdei területein őshonos. Íze igen intenzív, ezért viszonylag keveset használjunk fel az ételek főzése, fűszerezése során. Magasra nő, ám kezdetben csak gyöktörzset és tőlevélrózsát fejleszt, a második évben jelennek meg szórt állású levelei. Jellegzetes levelei nyelesek, páratlanul szárnyaltak. Virágzata a második évben jelenik meg, sárga színű, összetett ernyőt képez, általában június-július hónapban. Magjai elvetése késő ősszel, kora tavasszal ideális. Szaporítása tőosztással a legeredményesebb.

Gyógyászati szempontból teája jó gyomorerősítő, vizelethajtó hatású, emésztésserkentő, de az epekőteák alkotóelemeként, valamint húgyúti fertőzések kiegészítő kezelésére is hasznos elsősorban a gyökere. A gyökér vizelethajtó, görcsoldó, valamint gyulladáscsökkentő és mikrobaellenes hatását tudományos kutatások igazolták.

Milyen ételekhez tehetjük? Főként levesekbe illik, de diétás ételek, saláták, ecetek fűszerezésére is alkalmas, diszkrét mennyiségben.

Petrezselyem nélkül nincs zöldségleves és húsleves

Ki ne ismerné a közismert zöldséget, azaz a fehérrépát vagy petrezselymet (Petroselium)? Enélkül nincs zöldségleves, nincs húsleves, de főzelékek, burgonyás ételek, tojásételek, saláták, sültek kiegészítéséhez, díszítéséhez is megfelel.

A lestyánhoz hasonlóan a zellerfélék családjához tartozik, szintén gyógy- és fűszernövény. Van olyan fajta, amelyik levélre fejleszt, van olyan, amely gyökér petrezselyemként terem. Bár dél-európai eredetű, mára az egész világon ismert és elterjedt. Népies nevei: petrezselem, petrezsirom, petruska stb.

A kétéves növény első évben a levelére és gyökerére fejlődik, majd második évben fejleszt ernyős virágzatot erőteljes magszárán. Levelei fodrosak, de lehetnek simák, fogazott szélűek is, erőteljesen friss, fűszeres ízzel. Gyökere fehér színű, karógyökér.

Gyógyhatása gyökerében és zöldjében található koncentráltan. Illóolajat, C- és E-vitamint, ásványi sókat, karotint tartalmaz. Hatását tekintve gyomorerősítő, az étvágyat javítja és erősíti, tisztítja a veséket a hólyagot, vízhajtó hatású. Flavonoidtartalmú illóolaja igen hatékony gyulladáscsökkentő. A nyers levelek felvágva légúttisztító hatást fejtenek ki. Vitamin- és ásványi anyag tartalma erőteljes: B1-, B2-, B3-, B5-, B6-vitamin, folsav (B9-vitamin), C-vitamin, kalcium, vas, magnézium, foszfor, kálium és cink stb.

A petrezselyem zöldjét leginkább friss, nyers állapotában a leghatékonyabb elfogyasztani, illetve az ételekhez mint legutolsó adalékot, tálalás előtt adhatjuk hozzá.

Szárított, fagyasztott formában is sok hasznos tulajdonságát megőrzi, ezért érdemes tárolni és a téli időszakban felhasználni.

A fehérrépa szárítása sem ördögtől való. A meleg nyári napon gyorsan kiszárad, ha feldarabolva, papírlapra egyenletesen felhalmozva, ritka szövésű anyaggal letakarva kitesszük a napra.

Sárgarépa: zöldségnövény és jelentős vitaminforrás

Ugyanígy elkészíthető a sárgarépa is, ha ügyesen, figyelemmel szárítjuk ki. Későbbi felhasználhatósága miatt így a leghatékonyabb összetevőkhöz juthatunk.

Mit tud a sárgarépa? Egy nagyon fontos zöldségnövény és jelentős vitaminforrás. Narancssárga színét a béta-karotin adja, mely részben A-vitaminná alakul át az emberi szervezetben (az A-vitamin segíti a látásélességet). Elsősorban béta-karotin forrás, nélkülözhetetlen a húsleves, a zöldségleves elkészítéséhez. Évszázadok során, nemesítések sokaságával vált elérhető, hogy a gyökérzet nem fásodó, ízletes és vitamindús szerkezetűvé alakult. A mai formában ismert sárgarépa sok rostot, keményítőt, gyümölcssavakat stb. tartalmaz, íze elsősorban a glutaminsavnak és aminosavaknak köszönhető.

A népgyógyászat a nők kismedencei és méh környéki véráramlásának könnyítésére alkalmazta, de mint a felfúvódást csökkentő, szélhajtó, emésztési problémákat enyhítő, valamint bőrszárazságot és hajhullást csökkentő szert is használták.

A sárgarépa antioxidánsok és ásványi anyagok gazdag forrása. Nyersen fogyasztva felnőttnek, gyermeknek egyaránt értékes és tápláló zöldségétel. Használata sokoldalú: levesek, főzelékek, sütemények, saláták, zöldségkeverékek, bébiételek összetevője, emellett számos más étel ízesítője és díszítőeleme is lehet.

Konyhasóval keverve biztonságosan tárolhatjuk

Megismerhettük azokat az alapösszetevőket, amelyek már jó kiegészítői, sőt akár teljes értékű ízesítői lehetnek egy télen elkészített levesnek. A tökéletesen szárított összetevőket összekeverve, jó minőségű só hozzáadásával kitűnő fűszerkeverékre tehetünk szert.

A konyhasó (aránya 1 rész, a zöldségé 9 rész) biztosítja azt, hogy nem romlik meg a szárítmányunk, de bevallom: én ennél jóval kevesebbet sót használok, és elmondhatom, hogy a keverék biztonságosan megőrzi a frissességét.

Kapcsos üvegben, légmentesen tárolva egészséges ételízesítőt készíthetünk magunk és családunk számára, hogy az élet ne csak ízes legyen, hanem az is maradjon.

Németh Imréné Éva
fitoterapeuta, aromaterapeuta, természetgyógyász, Energy Belváros klubvezető
Tel.: tel:+36 (20) 974 2394
E-mail: nemeva54@gmail.com
Tanácsadás

Ha érdekli a téma, figyelmébe ajánljuk a szerző alábbi cikkét.

https://www.natursziget.com/egeszseg/20240704-husito-italok-forro-nyari-napokra