Kognitív tartalékunk: az agy csodafegyvere

A kognitív tartalék az agyunk egyfajta improvizációs képességét jelenti, és azt, hogy alternatív módokat találjon egy-egy konkrét feladat elvégzésére. Tükrözi, hogy az agy mennyire rugalmasan használja fel a készségeket és képességeket a problémák megoldásához és a kihívásokkal való megbirkózáshoz. Mi minden kell a kognitív tartalék fejlesztéséhez?

Teanin: nyugtatja az agyat, segít a szívnek

A teanin, ez a teában és egyes gombákban is megtalálható vegyület élesíti az elménket és támogatja a szív működését. Emellett a teanin – egyes kutatások szerint – az életet is meghosszabbíthatja. Élettani előnyei a koffeinnel együtt történő bevitel esetén fokozottan érvényesülnek. Legnagyobb rajongói közé tartoznak az autista gyermekek szülei.

A képernyők elbutítják a gyerekeket

A 21. századi gyerekek már nem tudnak koncentrálni, mert túlságosan függnek a képernyőktől – állítja Michel Desmurget neurológus, a kognitív idegtudományok kutatója, a „A digitális butaság gyára – a képernyők veszélyei a gyermekeinkre” című könyv szerzője. Az agyunk szerinte nem alkalmazkodott a digitális környezetéhez, és nehezen tud koncentrálni.

Sok gyógyszer – több veszély

Növekszik azoknak az időseknek a száma, egyszerre több olyan gyógyszert szednek, amelyek hatással vannak az agyműködésükre. A sok gyógyszer veszélyesek lehet, mivel hatásukra a páciens akár el is eshet, ami bizonyos kor felett már súlyos sérülésekkel járhat, de bizonytalanná válik az autó vezetése, és gyakoriak a koncentrációs problémák és a memóriazavar is.