A modellek ne zsebkendőt egyenek

A modellek külsejét évek óta sok kritika éri. Túl vékonyak, és irreális képet adnak arról, hogyan néz ki egy nő. A fiatal lányok pedig sokszor azokhoz hasonlítják magukat, akiket a tv-ben és a magazinokban látnak, ami rossz énképhez vezethet. Pletykák keringenek arról, hogy a modellek kiéheztetik magukat azért, hogy alkalmazzák őket egy-egy munkára.

Nem alkalmas egészségmérésre a BMI?

A testtömegindexnek, a BMI-nek az egészségi állapot megközelítő meghatározására való használata egyszerűen inkorrekt. A mi kutatásunk az utolsó szög a BMI koporsójába – állítják a University of California kutatói. Azt ajánlják az embereknek, hogy inkább figyeljenek oda az egészséges táplálkozásra és a rendszeres testmozgásra, mint a testsúlyukra.

Új mérési módszer a testtömegindex helyett

Eddig a testtömegindex (a BMI) volt a legbiztosabb eszköz a túlsúly felmérésére, most azonban a tudósok egy új mértéket dolgoztak ki, a felszín alapú testalkatindexet, a SBSI-t. Míg a testtömegindex a magasság és testsúly alapján állapítja meg, hogy egészséges alkatúak vagyunk-e, a szakemberek szerint ennek a mértékegységnek súlyos hiányosságai vannak.

Tekerjen madzagot a derekára!

A hagyományos testtömegindex veszélyesen pontatlan, ráadásul nem veszi figyelembe az izomtömeget, így sportolóknál alkalmazhatatlan. A madzaggal mért testarányok viszont elárulják, van-e túlsúlyunk. Mérjük meg madzaggal a testmagasságunkat, hajtsuk félbe, és a derékon körbetekerve nézzük meg, összeér-e a két vége. Ha nem, akkor eljött a fogyókúra ideje!

Minden egyes gyorséttermi menü mérhetően növeli a BMI-t

1999 és 2008 között 27-ről 33-ra nőtt az évente személyenként elfogyasztott gyorséttermi menük száma. Ez idő alatt 25 fejlett országban 25,8-ről 26,4-re emelkedett a lakosság átlagos testtömegindexe, ami menünként 0,03-nyi gyarapodást jelent – derül ki az Egészségügyi Világszervezet közlönyében nemrég megjelent tanulmányból.