Gyermekkori trauma is állhat a dohányzás mögött

Azok a nők, akik nem képesek leszokni a dohányzásról, jól teszik, ha gyermekkori élményeik közt kutakodnak a válaszért. A kutatók összefüggést fedeztek fel a korai traumák és a rossz szokás között. A személyiség formálódása során elszenvedett negatív élmények egy életen át elkísérhetnek minket: a fizikailag vagy érzelmileg bántalmazott nők 1,4-szer gyakrabban válnak dohányossá.

Kevésbé aktívak a kiközösített gyerekek

Azok a gyerekek, akik akár csak rövid ideig kiközösítve érzik magukat, kevésbé aktívak. Egy új tanulmány azt mutatja, hogy a többiek által mellőzött gyerekek nagyobb valószínűséggel választanak passzív elfoglaltságokat. Egy amerikai egyetem kutatói arról számoltak be, hogy eredményeik alapján az egy online számítógépes játék során kiközösített gyerekek később 41 százalékkal több időt töltöttek ülő elfoglaltsággal, mint fizikai aktivitással abban a tornateremben, ahol a kísérlet szerint olyan tevékenységet választhattak, amit akartak.

A szülő az oka, ha agresszív a gyerek

Egy a közelmúltban készített felmérés szerint azok a gyerekek, akik óvodás korukra agresszív, kihívó vagy rendkívül lobbanékony viselkedést mutatnak, általában már születésük óta viharos viszonyban vannak szüleikkel. A kutatók több mint 260 anyát és gyermekeiket kísérték figyelemmel a kicsik születésétől kezdve nagyjából négy éves korukig. Felmérték az újszülöttek vérmérsékletét, továbbá azt, hogy az első hetek, illetve az első hat hónap során miként bántak velük a szüleik.

Mire emlékszik egy kisbaba?

A hathónapos babák emlékezete még erősen korlátozott az őket körülvevő világgal kapcsolatban. Ha eldugnak előlük több tárgyat is, csak egyet tudnak majd valamilyen részletességgel felidézni. A kutatók korábban azt hitték, hogy a két évnél fiatalabb gyerekek nem értik meg, ha egy tárgy kikerül a látókörükből, attól az még nem szűnik meg létezni. A 80-as évek közepén azonban újfajta módszereket vetettek be, melyekből kiderült, a babák tisztában vannak azzal, hogy a tárgyak nem tűnnek el.

A szülők stressze beíródik a gyerekbe

A kanadai Brit Columbia Egyetem kutatói fedezték fel egy alapos, hosszú távú vizsgálat során, hogy az a stressz, amit a szülőnek kell elviselnie a gyerek csecsemő, illetve kisgyermekkora idején, beíródik a gyermek génjeibe. A hatás egészen a gyerek kamaszkoráig tart, de akár egész életén át is éreztetheti hatását a génkifejeződéseken* keresztül.

Mese a másságról és az elfogadásról

A rút kiskacsa története szinte mindannyiunkban erős érzéseket kelt, mert a mese nyelvén fogalmaz meg olyan alapvető emberi élményeket, mint a kitaszítottság, az üldözöttség, a magányosság érzése, vagy annak a tudata, hogy valaki egészen más, és ez elválasztja őt a többiektől.