15 hasznos tipp jetlag ellen

A jetlag – az időzóna-betegség – abból adódik, hogy a föld huszonnégy időzónából áll, ami utazáskor több órás időeltolódást okozhat. A tünetek között szerepel az alvászavar, sokan pedig napokig fáradtak és idegesek ilyenkor, de a székrekedés és a hasmenés is a gyakori tünetek között szerepel. Van azonban néhány egyszerű trükk, amellyel segíthetünk magunkon.

Fényterápia lehet a megoldás a jetlagre?

Nincsenek határok, repülünk a fél világon át, de a szervezetünk nemigen tud megbirkózni az ún. jetlag-jelenséggel. Amikor időzónákat átrepülve utazunk, a belső óránk összezavarodik, és emiatt extrém fáradtságot élünk át. A szakemberek szerint egy speciális, alvás közbeni fényterápia lehet a megoldás, amely azonban nem befolyásolja az alvás minőségét.

Japán tudósok megtalálták az ember belső órájának kulcsát

A Kyoto Egyetem tudósai állításuk szerint rábukkantak az agyat alapállapotba visszakapcsoló gombra. Egy nemrég megjelent cikk szerint ezzel képesek lehetnek egy nap alatt bármilyen új időzónához igazítani a belső óránkat. Szakértők szerint a japán tudósok ezzel nagy közel kerültek az időeltolódás káros hatásait gyógyító szer kifejlesztéséhez.

Zöld fénnyel oldható meg a jetlag

Zöld fény segítségével kontrollálni lehet a szervezet biológiai óráját. A megoldás nem csupán az időzónákon keresztül utazókon, hanem a váltott műszakban dolgozókon is segíthet. A Flinders Egyetem (Ausztrália) munkatársai egy bizarr szemüveget fejlesztettek, mely szándékaik szerint véget vethet az utazók betegségének, a jetlagnek, melyet az időeltolódás okoz.

Fényzuhannyal a jetlag ellen

A Delta légitársaság fejlesztésének köszönhetően a jetlag, vagy más néven időzónaátlépés-szindróma hamarosan a múlté lehet. Az amerikai légitársaság nemrég mutatta be ‘fotonfürdőjét’, ami az utasok belső órájának alaphelyzetbe állításával segíthet leküzdeni a jetlag okozta kellemetlenségeket. A fényzuhany lehetővé teszi, hogy az utasok a betáplált repülési adatok alapján saját egyéni igényeikhez alakítsák bioritmusukat. Az eszköz tulajdonképpen egy fénykamra, ami az Oxford Egyetem idegi tudományokkal és alváskutatással foglalkozó tudósának, Dr. Russell Fosternek a kutatásai alapján készült.