Mammográfia helyett termográfia és ultrahang?

Érdekes amerikai tanulmányt ismertetünk, itt csak kivonatosan. Természetesen így is érdemes a közfigyelemre. Szerzője James Odell, a Bioregulációs Orvoslás Intézetének (BRMI) orvos igazgatója. Írásában elemzi azt az 5 okot, amiért a nőknek érdemes átgondolniuk, hogy a rutinszerű mammográfia helyett inkább a termográfiát és az ultrahangot válasszák.

A túl kevés zsírszövet növeli a mellrák kockázatát

Úgy tűnik, a mellszövetek sűrűsége fontosabb kockázati tényező, mint a mellrákkal terhelt családi háttér. A kevesebb zsírsejttel rendelkező, sűrűbb mellszövetek esetén – azaz a kisebb mellű nőknél – kétszer nagyobb a veszélye a mellráknak, ráadásul az ilyen esetekben a mammográfiai vizsgálat is kisebb eséllyel mutatja ki a kóros elváltozásokat.

Ne hagyja ki a mammográfiát!

A kihagyott és az elkésett mammográfiai vizsgálatoknak súlyos következményei vannak. Az álpozitív eredmény okozta lelki trauma hatására sok nő inkább úgy dönt, hogy nem megy többet mammográfiás szűrésre. Az álpozitív lelet azt jelenti, hogy a mammográfiás képen daganatos megbetegedésnek tűnő elváltozást észlelnek, amely valójában jóindulatú elváltozás.

A mammográfiai szűrés nem növeli a mellrákos nők túlélési esélyeit?

Kanadai tudósok szerint a mellrákszűrés  fontosságát felül kellene vizsgálni, mivel a mostani 25 éven át tartó vizsgálatsorozat során kiderült, hogy a 40 és 59 éves kor között kötelező szűrővizsgálat semmivel sem csökkenti hatékonyabban a halandóságot, mint a fizikai vizsgálat vagy a hagyományos, háziorvosi ellátás keretében végzett vizsgálat.

A jövő: mellrákszűrés termográfiával

A legfrissebb amerikai kutatások szerint egyáltalán nem nyilvánvaló, hogy a szigorúan havi önvizsgálat – amelyet előszeretettel javasolnak a hölgyeknek az Egyesült Államokban is – csökkenti a mellrákkal összefüggő halálozások számát. Ráadásul felesleges biopsziákhoz (szövetminta-vételeket) vezethet…