Makula-degeneráció: megelőzés napszemüveggel télen, nyáron

A korral járó makula-degeneráció (AMD) a látás elvesztésének leggyakoribb oka idős korban – a 65-74 évesek 20 százaléka szenved ebben, a 75- 85 éveseknél ez már eléri a 35 százalékot. A betegség többnyire már korábban, 55 éves kor körül kezdődik, és késői stádiumban vaksághoz vezet. Európában több mint hétmillió ember szenved ebben makula-degenerációban.

Zöldhályog: szűrővizsgálattal elkerülhető a vakság

A glaukóma, vagy a zöldhályog Németországban még mindig a vakság gyakori oka. Aki elmúlt 40 éves, kétévente ellenőriztesse a belső szemnyomást. A további kockázattal élők minden évben menjenek vizsgálatra. A betegség előfordulási gyakorisága az életkorral nő: míg a 4 évesek körülbelül egy százaléka érintett, a 85 éveseknek 18 százaléka szenved glaukómában.

Cukorbetegség: tartsuk szem előtt!

Magyarországon kimagaslóan nagy a vakok számaránya, és az esetek többségében nem a jól ismert szemészeti problémák, hanem a cukorbetegség áll a háttérben. Csak Magyarországon évente 1000 cukorbeteg veszíti el látását, nem véletlen tehát, hogy az idei, november 14-ei Diabétesz Világnap nemzetközi témája is a cukorbetegség szemészeti szövődményei.

Vakságot okozhat, ha kontaktlencsében alszunk

A kontaktlencse által okozott fertőzések ötöde maradandó károsodást okoz a szemnek. Ezek a problémák minden esetben a nem megfelelő higiénés körülmények és a lustaság miatt következnek be, és többnyire egyszerűen elkerülhetők volnának. A kontaktlencsét viselő személyek a figyelmeztetések ellenére sem figyelnek a higiéniára és pl. a kontaktlencsében alszanak.

A chlamydia vakságot is okozhat?

A szexuális úton terjedő chlamydia baktérium egy már-már elfeledett trópusi betegség, a trachoma kialakulásához vezet. A trachoma (szemcsés kötőhártya-gyulladás) az esetek jelentős részében vakságot okoz, jelenleg a világon ez a leggyakrabban előforduló oka a látás elvesztésének. A baktérium sajnos rendkívül ellenálló, és gyorsan képes változni.

Hanggal láthatnak a vakok

A friss kutatás szerint a született vakok megtanulhatják, hogyan lássák meg az emberalakokat hangképek segítségével, amelyek a képeket hanggá alakítják át. Egy kis tanulással az emberi testek körvonalát mutató hangképek hatására az agy vizuális kérge, ami az egészséges emberekben a testalakok feldolgozására szolgál, aktivitása a vakokban fokozódik.

Új reményt adhatnak a vakoknak a füllel látó eszközök

A Bath Egyetem tudósai szerint egy új eszköz, ami képes megtanítani az agynak, hogyan alakítsa a hangokat képekké, remek alternatívája lehet a vakok és gyengén látók kezelésére alkalmazott sokkal invazívabb módszereknek. A vOICe névre keresztelt szenzorikus helyettesítő készülék egy forradalmi új eszköz, ami lehetővé teszi a vakok számára, hogy a hangjelzéseket felhasználva mentális képeket hozzanak létre a fejükben a körülöttük lévő dolgokról.

Reményt adhat a vakoknak az új bionikus szem

Hosszú évek kutatása után végre napvilágot látott az első bionikus szem az Egyesült Államokban, ami világszerte reményt adhat a vakoknak. A Second Sight Medical Products vállalat fejlesztésében készült Argus II Retinaprotézis Rendszer nevű eszköz már több mint hatvan embernek adta vissza részlegesen a látását. Közülük néhányan jobb eredményeket értek el másoknál.

Összefügg a hosszú távú aszpirinfogyasztás és az időskori látásvesztés

A legújabb kutatás szerint az aszpirin hosszú távú alkalmazása enyhén megnövelheti az időskori sárgafolt-elfajulás kockázatát, ami az idős emberek esetében a vakság első számú kórokának számít. Az amerikai felnőttek körülbelül 19 százaléka szed rendszeresen aszpirint, többnyire szívvédő hatása miatt, és fogyasztása az életkor előrehaladásával terjed.