A vörösbor nem emeli a vércukorszintet

A cukorbetegségben szenvedő felnőttek legalább kétszer akkor valószínűséggel lesznek szívbetegek, mint azok, akiknek nincs diabétesze. Néhány tény azt mutatja, hogy mérsékelt mennyiségű vörösbor fogyasztása csökkentheti a szívbetegségek kockázatát, más források viszont óva intik a cukorbetegeket az ivástól. Kinek hihetünk, mit tegyünk hát?

Hormonjaink és a vörösbor

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb belső elválasztású hormonális rendellenesség, ami a szülőképes nők 5-10%-át érinti, és a normálistól eltérő hormonszintek jellemzik. Kutatók most azt találták, hogy a reszveratrol – a vörös szőlőben és borban lévő természetes összetevő – segíthet a hormonális egyensúly helyreállításában.

A vörösbor az új Viagra

A flavanoidok a bogyókban, a gyümölcsökben, a vörösborban és a teában található anyagok, amelyek drámai módon csökkentik az impotencia kialakulásának esélyét. Azok, akik egy marék bogyós gyümölcsöt esznek hetente háromszor, vagy néhány pohár vörösbort isznak, sokkal hatékonyabban kordában tartják potenciájukat, mint ha a híres kék tablettához nyúlnának.

Gátolják az Alzheimer útvonalait a sejtekben a zöld tea- és a vörösbor-kivonatok

A Leeds Egyetem legújabb kutatása azt mutatja, hogy a zöld teában és a vörösborban lévő természetes vegyületek gátolják az Alzheimer-kór útvonalának egyik kulcsfontosságú lépését. A laboratóriumi kísérletek első szakaszában a kutatók azonosították azt a folyamatot, amely lehetővé teszi, hogy a káros fehérjecsomók az agysejtekre tapadva azok pusztulását okozzák. Ezt az útvonalat sikerült gátolni a zöld teából kivont EGCG és a vörös orból kinyert reszveratrol felhasználásával.

Vörössel a szív egészségéért

Hippokratész vörösborral fertőtlenítette a sebeket, a rómaiak pedig egy kevés vörösbor hozzáadásával biztosították ivóvizük tisztaságát. Az emberek már a mikrobák felfedezése és az érsebészet rutinszerű elterjedése előtt a vörösborhoz nyúltak nem csak nyugtató, hanem gyógyító hatása miatt is. A tudomány azonban csak az úgynevezett „francia paradoxon” feltűnésével kezdett komolyabban foglalkozni ezzel a kérdéssel.

A vörösbor és a hideg időjárás migrént okozhat

Az Amerikai Fejfájás Társaság Los Angeles-i éves konferenciáján bemutatott tanulmányok eredményei szerint a vörösbor és hidegfront könnyen migrénes fejfájást idézhet elő az arra hajlamos embereknél. Az egyik kisebb brazil tanulmány során 33 olyan embert vizsgáltak meg, akik magukat rendszeres vörösbor fogyasztónak tartották, és úgy vélték, hogy az ital migrénes fejgörcsöt idézett elő náluk.

Hamis adatokkal terjedt a vörösbor jó híre

A Connecticut Egyetem hivatalos képviselői szerdán bejelentették, hogy egyik kutatójukról – aki a vörösbor szív- és érrendszeri betegségekre gyakorolt jótékony hatásairól készített tanulmányt – bebizonyosodott, hogy a kutatásaiban szereplő adatokat több esetben is meghamisította. Az egyetem hozzátette, hogy a fenti tanulmányt csaknem egy tucat tudományos lapban tették közzé, így az eset napvilágra kerülése után valamennyiüket figyelmeztették a megtévesztés tényére.

A kevés alkohol lehet egészséges? (1.)

Számos kutatás eredménye azt mutatja, hogy azok, akik egyáltalán nem fogyasztanak alkoholt, hamarabb meghalhatnak, mint azok, akik fogyasztanak, de mértékkel. Sőt, egy nem régen megjelent cikk szerint az absztinensek halálozási aránya magasabb, mint akár az alkoholistáké.