Soha nem késő leszokni!

Még 70 éves kor után sem késő leszokni a dohányzásról, mert ekkor is van esély az agy teljesítményét csökkentő károsodás visszafordítására. A leszokás a legfrissebb kutatási eredmények szerint ugyanis visszafordítja az agyra gyakorolt káros hatásokat, és védelmet nyújt a demenciával szemben. A gyógyulási folyamat már a leszokás pillanatában elkezdődik.

Az Edinburgh-i Egyetem kutatói kimutatták, hogy a dohányzás elvékonyítja az agy külső rétegét. Ennek a rétegnek az elvékonyodása a normális öregedési folyamat része, a dohányosok esetében azonban ez a folyamat felgyorsul. A károsodás a nagyagykérget érinti, mely agyi terület az olyan gondolkodási készségekért felelős, mint a memória, a figyelem, a nyelv és a tudatosság.

A nagyagykéreg regenerálódik utánaAz Age UK Londonban megrendezett Késői élet című konferenciáján közzétett kutatásból az derül ki, hogy a gyenge dohányosok esetében ez a károsodás már akár néhány hét alatt visszafordítható. Erősebb dohányosok esetében, akik 30 évig napi 20 szál cigarettát szívtak, a kéreg teljes regenerálódásához átlagosan 25 évre van szükség. Az eredmények azonban azt bizonyítják, hogy a gyógyulási folyamat már a leszokás pillanatában elkezdődik.

A Molecular Psychiatry című szaklapban megjelent tanulmány újabb bizonyítékkal szolgál arra, hogy szoros összefüggés áll fenn a dohányzás, az agy hanyatlása és a demencia megnövekedett kockázata között. A kutatás során a szakértők 500, hetvenhárom év átlagéletkorú férfi és nő agyi képalkotó vizsgálatának eredményeit elemezték. Az alanyok fele aktív dohányos volt, a többiek viszont egész életükben tartózkodtak a dohányzástól.

Az eredmények azt mutatták, hogy azokban, akik soha nem dohányoztak, jellemzően vastagabb volt a nagyagykéreg. Az is kiderült ugyanakkor, hogy a dohányzásról leszokott embereknek is vastagabb az agykérgük, mint az aktív dohányosoké. Ráadásul azoknak, akik már hosszabb ideje leszoktak, szintén vastagabb volt a nagyagykérge, mint azoknak, akik csak nemrég szoktak le a káros szenvedélyről, ami azt bizonyítja, hogy előbbiek esetében már bekövetkezett bizonyos mértékű regenerálódás.