A sok üléstől hamarabb öregszünk

Ha túl sokat ücsörgünk, hamarabb öregszünk meg. Egy 1500 nő bevonásával készült vizsgálat kimutatta, hogy akik kevesebbet mozognak és többet ülnek, azoknak a sejtjei nyolc évvel idősebbek, mint a korukbeli többi nő sejtjei. Akik sokat ülnek ugyan, de mellette naponta legalább fél órát mozognak, azok a mozgással ellensúlyozhatják a kedvezőtlen hatást.

Amint arról a kutatást vezető Aladdin Shadyab, a Kalifornia Egyetem San Diego-i Orvosi Iskolájának szakembere az American Journal of Epidemiology című lapban beszámolt, a kronológiai életkor nem mindig egyezik az ember biológiai korával, és úgy tűnik, az ülő életmód nem kedvez az utóbbinak.

Üldögélés, azután mozgás

A vizsgálatban résztvevő 64 és 95 év közötti nők kitöltöttek magukról egy kérdőívet, és emellett hét napon át magukon hordtak egy eszközt, amely a fizikai aktivitásukat mérte. Az eredmények azt mutatták, hogy azok a nők, akik naponta tíz óránál több időt töltöttek ülve és emellett nagyon keveset mozogtak, azoknak rövidebbek voltak a telomerjei, vagyis a kromoszómát alkotó DNS-szál végein található szakaszok. Ezeknek a feladata éppen az lenne, hogy a DNS-t óvják a folyamatos károsodástól.

A telomerek egyébként az évek során maguktól is rövidülnek, de a káros életmód, például a dohányzás vagy az elhízás felgyorsíthatják a folyamatot. A megrövidült telomerek pedig már szívbetegséget, cukorbetegséget, vagy akár rákot is okozhatnak.

A szakemberek azt is megfigyelték, hogy azoknak a nőknek, akik sokat ültek ugyan, de mellette naponta legalább fél órát mozogtak, nem voltak a szokásosnál rövidebb telomerjeik, vagyis mindenkinek ajánlott, hogy már fiatalon kezdje el és idős korában se hagyja abba a rendszeres mozgást, sportolást.