Véget vet a sportitalokkal kapcsolatos tévhiteknek az új tanulmány

Világszerte több ezer sportoló küzd állandóan a dobogó legfelső fokáért. A British Medical Journal szaklapban megjelent egyik tanulmány szerint azonban ezek az emberek nem számíthatnak feltétlenül a sportitalokra és a speciális cipőkre céljuk elérésében. Peter Gill, az Albertai Orvostudományi Egyetem kutatója az Oxfordi egyetem szakértőivel karöltve azt vizsgálta, mennyire valósak a különböző sportszergyártók állításai a reklámokban.

Véget vet a sportitalokkal kapcsolatos tévhiteknek az új tanulmányA vizsgálat szerint a gyártók olyan kijelentéseit vizsgálták, amelyek arra vonatkoznak, hogy az egyes termékek milyen mértékben javítják a teljesítményt, vagy akadályozzák meg a sérüléseket.

„A legfőbb eredmény az, hogy gyakorlatilag nincs szilárd bizonyíték, ami alátámasztaná a legnagyobb sportitalgyártók állításait” – nyilatkozta Gill. „A vásárlók számára szinte lehetetlen megfontolt döntést hozniuk a hirdetett sportszerek előnyeivel és hátrányaival kapcsolatban.”

A kutatás során általános és szakújságokban megjelenő hirdetéseket vizsgáltak, amelyek a teljesítménnyel vagy a felépülés időtartamával álltak összefüggésben, és elemezték ezek hátterét. Kiderült, hogy a teljesítménnyel kapcsolatos kijelentéseket feltüntető weboldalak több mint a fele semmilyen referenciával nem szolgál. Az összegyűjtött cikkek alig felét lehetett tehát tudományos alapon elemezni. A rostán fennmaradt 74 cikk 84 százaléka esetében mutatták ki az elfogultság magas kockázatát. Mindössze három cikk bizonyult minőségi szövegnek alacsony elfogultsági kockázatta.

A kutatók hat gyakori állítást vizsgáltak: a vizelet színe pontosan tükrözi a hidratálás szintjét; már az előtt kell inni, hogy szomjúságot érzünk; a koffein és egyéb összetevőket tartalmazó sportitalok növelik a sportteljesítményt; az elágazó láncú aminosavak javítják a teljesítményt és az edzés utáni regenerálódást; a szénhidrát és a fehérje kombinációja javítja a teljesítményt és az edzés utáni regenerálódást; illetve a kompressziós ruhadarabok fokozzák a teljesítményt és az edzés utáni regenerálódást.

A kutatás eredményei több állítást is megcáfoltak. A vizelet színe például nem csak a hidratálástól, hanem számos más tényezőtől is függ. A koffein és egyéb összetevőket tartalmazó sportitalok a koffeinlöketen kívül nem gyakorolnak más hatást. A szomjúság előtti ivás valójában ronthatja a teljesítményt. A szénhidrát és fehérje kombinációk pedig nem javítják a teljesítményt és a regenerálódást.

Gill szerint az eredmények azért nagyon meglepőek, mert megkérdőjelezik a legtöbb sportitalgyártó reklámjában látható állításokat, így a jelenleg rendelkezésünkre álló bizonyítékok alapján a vásárlók nem tudnak tájékozott döntést hozni e termékek előnyeivel és hátrányaival kapcsolatban.