Túl agresszív? Gyakoroljon önkontrollt!

A düh és a harag érzése az emberi élet része. De vajon mi tart vissza bennünket a tettlegességtől, vagy egy esetleges gyilkosságtól? A kutatók szerint nem más, mint az önkontroll, ami szerintük ráadásul fejleszthető! A kriminológusok és a szociológusok már régóta úgy vélik, hogy az emberek akkor követnek el erőszakos bűncselekményeket, ha lehetőségük van rá és alacsony az önkontroll-szintjük.

Hogyan korlátozzuk az agressziónkat?

A kriminológusok és a szociológusok régóta tudják, hogy az emberek könnyen elkövetnek erőszakos cselekedeteket, mert kevés az önkontrolljuk. Önkontrolláló képességünket állítólag könnyű „kimeríteni”. Ha például azt mondják, hogy nem szabad vennünk az előttünk álló süteményes tálról, egy idő után agresszívebben viselkedünk.

Az erőszakos videojátékok érzéketlenné teszik a fiatalokat

A különösen erőszakos eseményeket követően a hatóságok általában hamar előveszik a lövöldözős játékokat. Az Utoya szigetén történt júliusi tömeggyilkosság következtében például egy időre teljesen eltűntek az erőszakos, lövöldözős videojátékok a norvégiai üzletek polcairól. A Bonni Egyetem kutatói egy új tanulmányukban arra a megállapításra jutottak, hogy a számítógépes játékokat használó emberek agyi tevékenységi mintái sok tekintetben eltérnek azoktól, akik egyáltalán nem játszanak videojátékokkal.

A szülő az oka, ha agresszív a gyerek

Egy a közelmúltban készített felmérés szerint azok a gyerekek, akik óvodás korukra agresszív, kihívó vagy rendkívül lobbanékony viselkedést mutatnak, általában már születésük óta viharos viszonyban vannak szüleikkel. A kutatók több mint 260 anyát és gyermekeiket kísérték figyelemmel a kicsik születésétől kezdve nagyjából négy éves korukig. Felmérték az újszülöttek vérmérsékletét, továbbá azt, hogy az első hetek, illetve az első hat hónap során miként bántak velük a szüleik.

Agresszívvé tesznek a szénsavas üdítők?

Azok a tinédzserek, akik sok szénsavas üdítőt fogyasztanak, hajlamosabbak az erőszakos viselkedésre is – derült ki egy új kutatás eredményeiből. Bár a tanulmány szerzői is elismerik, hogy az üdítők nem közvetlen kiváltói az agresszív viselkedésnek, a magas cukor-és koffeintartalmuk azonban hozzájárulhat az ilyen magatartáshoz. „A szénsavas italok túlzott fogyasztása amolyan piros zászlóként jelezhetik számunkra, hogy valami baj van” – magyarázta a kutatás vezetője, Sara Solnick, a burlington-i Vermont Egyetemről.

Sokkoló szappanbuborékok

Előfordult már, hogy felháborodott a tévéreklámokon? Vagy inkább átkapcsol, ha reklámblokk jön? Mind több sokkoló, pimasz hangvételű reklám borzolja a kedélyeket már a hazai médiában is.