Figyeljen, ha ibuprofént szed!

A diklofenák és az acetil-szalicilsav mellett az ibuprofén az egyik leggyakrabban alkalmazott fájdalomcsillapító, és mint az összes nem szteroid gyulladásgátló, elméletileg gyomorkárosító. Nem azért, mert maga a tabletta anyaga kimarja a gyomrot, hanem mert olyan hatásmechanizmust indít el a szervezetben, ami kikezdi a gyomornyálkahártya védekezőrendszerét.

Mi mindentől fájhat a fejünk?

Lehet, hogy furcsán hangzik, mégis így van: minél több fájdalomcsillapító tablettát veszünk be, annál nagyobb az esély az éles fejfájásra. A magyarázat rendkívül egyszerű. A fájdalomcsillapítók rendszeres szedése miatt a fájdalom hatására a szervezetünkben termelődő természetes fájdalomcsillapítók (analgetikák) – enkefalin és endorfin – mennyisége csökken.

Paracetamol: hatásos, de ellentmondásos

Az acetilszalicilsav és az ibuprofén mellett a paracetamol a leggyakrabban használt – és legellentmondásosabb – fájdalomcsillapító, enyhe vagy közepesen súlyos fájdalom esetén alkalmazzák. Mivel csökkenti a lázat és jól tolerálható, főleg gyermekeknél alkalmazzák. A két másik hatóanyagtól eltérően a paracetamol kevésbé jó gyulladásos fájdalom ellen.

Zsálya, rozmaring – gyógyszerek helyett

A zsálya és a rozmaring – és a bennük megtalálható karnozol és a karnozilsav – hatásos a gyulladás, a láz és a fájdalom ellen. Nem hiába használja a népi gyógyászat e két növényt már évszázadok óta, a megfigyelésen alapuló gyógyítást most igazolni látszik a tudomány is. A fűszerként használt növények bioaktív összetevőinek ráadásul mellékhatásuk sincs.

Fehérjeturmixszal jobb szülni

A fájások idején érdemes csokoládés vagy vaníliás fehérjeturmixot fogyasztani azoknak, akik az alternatív fájdalomcsillapítási módszereket részesítik előnyben – derül ki egy friss kutatásból. Az adatok szerint a fehérjeturmixszal szülő kismamák magasabb elégedettségről számoltak be, bár émelygés és hányás ugyanolyan arányban jelentkezett náluk.

Erekciós zavart is okozhatnak a rendszeresen szedett fájdalomcsillapítók

A Spine című szaklapban nemrég közzétett tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy a rendszeresen szedett, receptre kapható fájdalomcsillapítók erekciós zavart okozhatnak a férfiaknál. A szakemberek több mint 11 000 hátfájással küzdő férfit kísértek figyelemmel, és megállapították, hogy azok közül, akik magas dózisban szedtek opioidokat legalább négy hónapon át, 19 százalékuknak erekciós zavarra is írtak fel orvosságot.

Fájdalomcsillapítók helyett vízivással a fejfájás ellen

Holland kutatók szerint a rendszeres vízfogyasztás segíthet enyhíteni a fejfájást és a migrént, ezzel is csökkentve a napi gyógyszeradagot. A Maastricht Egyetem tudósai szerint már napi hét pohár víz is elegendő ahhoz, hogy az állandó fejfájással küzdő páciensek életminősége javuljon és tüneteik enyhüljenek. A kutatás vezetője, Dr. Mark Spigt és kollegái több mint 100 fejfájásos beteget kértek fel a vizsgálatban való részvételre.