Ügyes vagy béna? Milyennek látjuk a másikat?

Ha azt vizsgálod, hogy egy hal hogyan mászik fára, miként úszik víz alatt egy sas, akkor jó úton jársz, hogy az embereket is bármilyen módon megítélhesd… A legtöbben sokkal fontosabbnak tartják egy másik ember negatív, kisebb teljesítményeit, mint az illető erősségeit. Sztojalovszky Gábor akupresszőr, természetgyógyász elgondolkodtató írása.

Tanuljunk meg jól nemet mondani!

A partner, a főnök, a gyerekek: mindenki tele van kívánságokkal, az összeset azonban senki sem tudja teljesíteni. Valakinek néha nemet kell mondani. De hogyan? „Tudna ma tovább maradni?” – kérdi a főnök. „Hm, igen” – mondja vonakodva, noha már harmadik alkalommal válaszolja ugyanezt a héten. Az a vége, hogy Önt elönti a méreg: miért nem mondott végre nemet?

A tesztoszteron és a túlzott önbizalom

Azok a férfiak, akikben magasabb a tesztoszteronszint, hajlamosabbak ösztönből dönteni és azt képzelni, hogy mindig nekik van igazuk. Teszik ezt anélkül, hogy racionálisan átgondolnák a helyzetet. A tesztoszteron fontos szerepet játszik a kockázatvállalásban és megnöveli az önbizalmat, így hatására az ember hajlamos arra, hogy azt higgye, mindig igaza van.

A vonzás törvénye

Ha valamit szívből, igazán szeretnénk, akkor azt részben vagy egészben meg is kapjuk. Sokan megkérdezik nap mint nap, hogyan tudják alkalmazni a vonzás törvényét? Van e erre valamilyen „mágia”? Áldozat vagy tudatos ember valaki? Vállaljuk-e a felelősséget saját életünkért, döntésünkért? Ezekre és a hasonló kérdésekre próbálok most rávilágítani.

A brit nők 80 százaléka gyűlöli a testét

A brit nők azok, akik a világon a legkevésbé elégedettek a külsejükkel: 80 százalékuknak nem tetszik az, amit a tükörben látnak. Náluk már csak a japán nők utálják magukat jobban: ott csupán 8 százalék néz örömmel a tükörbe. A lista élén a Dél-afrikai Köztársaság lakói kapnak helyet: itt a nők 64 százaléka úgy érzi, büszke lehet a testére.

Helyünk a világban: napfonat csakra

Folytatjuk cikksorozatunkat. A napfonat csakrát (más néven hasi vagy 3-es csakra, manipura) úgy képzeljük el, mint két, az óramutató járásával megegyező irányban forgó és kifelé táguló energiatölcsért. Mindkettő vízszintes irányú, a köldöktől pár centiméterrel magasabban található – de az egyik energiatölcsér a test előtt, a másik mögötte nyílik, tágul kifelé.

Környezetük is befolyásolja a nők testképét

Úgy tűnik, nem csak a média lehet hatással a nők testképének kialakulására, hanem a barátok is. A kanadai Mount Alison Egyetem kutatása szerint ugyanis a barátok véleménye jelentősen meghatározhatja, milyennek látják magukat a nők. Úgy tűnik, hogy a lányok és nők testképükről, vagyis súlyukról, alakjukról és ruhaméretükről alkotott képét a barátaik is erőteljesen befolyásolják.

Alacsony önbecsüléshez vezethet, ha valakinek kevés barátja van

Sokkal nehezebben birkóznak meg az élet kihívásaival azok, akiknek kisebb a szociális hátterük, mivel a barátok és a támogató család hiányában csökkenhet az egyén önbecsülése – állítja Kent Harber, a Rutgers Egyetem pszichológus professzora. A magányosabb emberek a pszichológus szerint ráadásul sokkal nehezebbnek is látják a feladatokat, vagy valótlanul becsülik meg a nehézségeket.

A szépség árt az üzletnek

Bár sok üzletvezető azt gondolja, hogy a csinos eladónők növelik a forgalmat, Bianca Price, az ausztráliai Queensland egyetem kutatónője szerint a hatás pont ellenkező. A túlságosan mutatós eladónők elijesztik a női vevőket, s ezzel csökkentik a bevételt.

Mondd ki a nevem!

Valószínűleg sokan emlékeznek a Legényanya című vígjátékra, ahol a falu minden férfi lakójának a neve Béla volt, mert ez volt a szokás hosszú évtizedeken át. Minden anyuka fel tudja idézni a várandósságának az idejét, amikor talán hosszú listát készített a neki tetsző nevekről, és arról próbálta a legideálisabbat, a legjobban csengőt kiválasztani. Elsőre talán nem is gondolnánk, hogy a születendő gyermek nevének megválasztása többet is jelenthet, mint szubjektív esztétikai kérdést.