Hogyan küzdjünk a stressz okozta túlevéssel

Sorstársaihoz hasonlóan ön is étkezéssel próbálja levezetni a stresszes állapotát? Ha igen, akkor meg kell tanulnia, hogyan lehet a stresszhelyzeteket kezelni. Ebben a cikkben azt részletezzük, hogy miképp készítsünk személyre szabott, ugyanakkor garantáltan működő, „stresszellenes” étkezési tervet, és melyek ennek a legfontosabb elemei.

Túlzott étvágy – mit tehetünk ellene?

Sokan küzdenek a túlzott, esetleg mértéktelen étvággyal – vagy az angol kifejezés tükörfordításával élve: a „túlevéssel”. Gyakorlatilag az étvágyunk ellenőrzéséről, kontroll alatt tartásáról van szó, ami igencsak fontos az egészségünk megőrzéséhez és az elhízás megelőzéséhez. Kutatások például bizonyítják, hogy akik lassabban esznek, azok kevésbé híznak el.

Ahol ismeretlen a túlevés, elhízás, a cukorbetegség

Lehet-e minta, követendő példa számunkra Bolívia őslakosainak étrendje? Elsőre furcsának és feleslegesnek tűnik ez a kérdés, mégis érdemes elgondolkodnunk rajta, ha figyelembe vesszük, hogy a tsimanék (más néven chimanék) szíve és érrendszere még idősebb korban is kivételesen jó állapotban van, és szinte ismeretlen közöttük a cukorbetegség.

Dőzsölés után frissítő táplálkozás

Tegye fel a kezét az, aki nem evett többet és kalóriadúsabbat karácsonykor, mint máskor? Nekik gratulálunk, mert biztos, hogy ők jelentik a kivételt. Az alábbiak főleg annak jelentenek segítséget, aki az ünnepek alatt jó sokat evett, és most valami könnyedebbre vágyik. Inkább többször együnk keveset – tudatossággal ezt nem is olyan nehéz kivitelezni.

Karácsonyi tanácsok a túlevés ellen

Az ünnepek alatt hajlamosak vagyunk arra, hogy a sok finom falat láttán túlegyük magunkat. Pedig ha mértékkel fogyasztjuk, a magyaros, alkalomhoz illő ételek is beépíthetők az egészséges táplálkozásba. Nincs tiltott étel vagy élelmiszer, csak kerülendő mennyiségek! Lásunk öt hasznos tanácsot, amelyek segítségünkre lehetnek a karácsonyi plusz kilók ellen.

Túlevéshez vezet a fehérjehiány

A fehérje iránti ösztönös étvágy olyan erős, hogy addig eszünk, amíg nem sikerül eleget juttatni belőle a szervezetünkbe – még akkor is, ha ez a szükségesnél jóval több energia bevitelével jár. A Sydney Egyetem Charles Perkins Központjának eredményei az Obesity Reviews című szakfolyóirat internetes kiadásában olvashatóak.