Tartsd életben! – Újraélesztés egyszerűen

Évente mintegy 25 000 ember hal meg hazánkban hirtelen szívhalál következtében, akiknek túlélési esélye sok esetben a környezetükben lévők lélekjelenlétététől, emberségétől és tenni akarásától függött. Persze ez a három tényező magában mit sem ér az alapvető ismeretek hiánya nélkül. Csak a mellkas nyomásával, levegőbefújás nélkül is lehet életet menteni!

Kezdjük azonnal az életmentést!

Sok életet lehetne megmenteni, ha az emberek azonnal elkezdenék az újraélesztést, amint észlelik, hogy valakinek leállt a szíve. Azoknál a betegeknél, akiknél a járókelők azonnal újraélesztést vagy defibrillációt végeztek, illetve az első ellátó személy, például egy rendőr vagy egy tűzoltó tette ezt, nagyobb volt a túlélés és kisebb az agykárosodás esélye.

Az életmentés négy perce

4 perc. Ennyi idő alatt készül el a reggeli smink, vagy jön a következő villamos, és maximum ennyi időnk van, hogy valakit még agykárosodás nélkül újra tudjunk éleszteni. A szív leáll, a légzés abbamarad, az óra ketyeg. Magyarországon a szív- és érrendszeri halálozások nagy része hirtelen szívmegállás miatt következik be, 20-25 000 életet követel évente.

Érdemes lehet fél óránál tovább is folytatni a szív-tüdő újraélesztést

A szakértők egyetértenek abban, hogy szívmegállás esetén minél hamarabb kezdik meg a szív-tüdő újraélesztést (CPR, cardiopulmonalis resuscitatio), annál jobbak a túlélés esélyei. Japán kutatók viszont most még azt is állítják, hogy a CPR folytatása legalább fél óráig azt is elősegítheti, hogy az áldozatok jó agyműködéssel éljék túl a szívmegállást.

Életeket mentett az újraélesztés oktatása

Dániában országszerte hatalmas erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy minél többen elsajátítsák az újraélesztés gyakorlatát. Ennek eredményeképpen nőtt a hirtelen szívmegállást túlélők aránya az országban. Az örvendetes hírről az Amerikai Kardiológiai Szakkollégium 61. éves tudományos ülésén számoltak be. A kutatás 29 000 dániai, hirtelen szívmegállásos esetet vizsgált.

Bee Gees dalokkal az újraélesztés sikerességéért?

A „Stayin´ Alive” című Bee Gees dal és a „Nellie az elefánt” ritmusa segíthet betartani a szükséges percenkénti nyomás-számot a szív-tüdő újraélesztés (CPR) végzése közben. A legújabb kutatások szerint azonban túl felszínessé válhatnak a nyomások, ha ezeknek a daloknak a ritmusát követjük. A helyesen elvégzett CPR (szív-tüdő vagy szájból szájba újraélesztés) életmentő lehet és háromszorosára növelheti a túlélési arányokat. Az Egyesült Királyság Újraélesztési Tanácsának ajánlása szerint a mellkast 5-6 centiméternyire kell benyomni 100-120-szor percenként.