Étrend-kiegészítők a gyógyításban: még az orvosok sem látnak tisztán

A koffeint tartalmazó, anyagcsere-serkentő guarana, maté tea vizsgálatánál (ha a készítményt a páciens az előírt adagban szedi) nem találtak kockázatot jelentő mellékhatásokat.

Az általában rákok, kagylók kitinpáncéljából kivont, zsírfelszívódást gátló kitosan hatását a tudományos vizsgálatok egyértelműen nem bizonyították. Tény, hogy van vízhajtó, gyomorürülést késleltető hatása, és változtat az epesav összetételén, ám haszna mégsem százszázalékosan bizonyítható.

A zsírsavak oxidációját serkentő vagy a zsírsavszintézist csökkentő szerek közül az l-karnitin, kis esetszámú vizsgálatban, javította az azt szedő 2-es típusú cukorbetegek vércukorszintjét, mert erősítette a szervezet glükózfelvételét.

A konjugált linolsavat tartalmazó termék pedig, szintén egy kis csoportos vizsgálat eredményei szerint, csökkentette a testzsír tömegét.

A zsírsavoxidációt növelő, illetve a -szintézist csökkentő szerek közül a hidroxi-citromsav sikeres fogyókúrás eredményeit a humán vizsgálatok mindezidáig nem igazolták, az állatkísérletek alanyainál viszont súlyos impotenciát, heresorvadást és májkárosodást észleltek.

Az édesgyökér kivonatot tartalmazó készítmények alkalmazása pedig bizonyítottan kockázatos, mert csökkenti a szérum tesztoszteron szintjét, és nagy dózisban szedve súlyos káliumhiányt és kiugró vérnyomásértékeket produkál.

A különböző gyógyszerek és az étrend-kiegészítők kölcsönhatását vizsgálva megállapítható, hogy például a króm és a ginszeng befolyásolhatja az inzulin készítmények és a szájon át szedett antidiabetikumok működését, a kitosan pedig egynémely vitamin felszívódását gátolja.

Pozitív tapasztalatok a Q10 szedéséről

Pucsok József professzor, az Országos Sportegészségügyi Intézet kutatója a Q10 koenzim élettani hatásait elemezte. Emlékeztetett arra, hogy a legújabb tudományos eredmények szerint a Q10 bizonyítottan növeli az időskorúak energiaszintjét, és csökkent szintézisének kimutatható szerepe van a szív-, az izom- és az immunproblémák megjelenésében. Nemzetközi kutatócsoportok tanulmányozzák az idegrendszeri betegségekhez (pl. skizofrénia, Alzheimer-kór) kapcsolódó mentális zavarokban való szerepét, illetve a Parkinson-kórra gyakorolt neuroprotektív hatását. Bizonyított továbbá a Q10 méregtelenítő és antioxidáns hatása. A szervezetben egyrészt létfontosságú katalizátorként működik, másrészt aktívan részt vesz a sejtek energiatermelő központjainak (mitokondriumok) működésében.

Japán orvosok már az 1960-as években kezeltek pangásos szívelégtelenségben szenvedő betegeket Q10-zel, egy évtizede pedig alkalmazását már a kardiológiai tankönyvek is tárgyalják. Széleskörű európai elterjedését egyrészt a megfelelő számú betegen elvégzett, meggyőző klinikai eredmények hiánya, másrészt a kellő mennyiségű és minőségű hatóanyagot tartalmazó készítmény hiánya sokáig gátolta.

Ma már elhárultak ezek az akadályok. A Q10 tartalmú készítményeket sikerrel használták kardiológiai betegségek, magas vérnyomás, pajzsmirigy-túlműködés kezelésében, illetve legújabban bizonyos neurodegeneratív kórképeknél. Amerikai, japán, olasz és német tudományos vizsgálatok egybehangzó eredményei szerint a krónikus szívelégtelenségben szenvedők 70 százalékánál volt kimutatható a Q10 kedvező hatása. Más vizsgálatok szerint hatással van a limfocitákra is. Erősíti egyrészt a DNS oxidációval szemben tanúsított ellenálló képességét, másrészt a hibákat korrigáló enzimaktivitást.

Bizonyított tény, hogy javítja a szív teljesítményét, csökkenti a ritmuszavar kockázatát, oldja az anginás rohamokat, növeli a szív által percenként a testbe juttatott vér mennyiségét, csökkenti a szívnagyobbodás esélyét/mértékét, támogatja a bal kamra működését. Esetleges műtéti beavatkozásnál pedig felkészíti a szívizmot az operációra, és védi a trombózis okozta károsodásoktól. Különösen kiemelhető a leginkább a középkorúaknál tapasztalható vérnyomáscsökkentő tulajdonsága. Antioxidánsként pedig jelentős a szabad gyök megkötő, meszesedést gátló hatása is.

(lóránth)