Ne tartsuk éjjelente a hálószobában a mobiltelefont!

Egy felmérés szerint tízből emberből nyolcan az éjjeli szekrényükön tartják a mobiltelefonjukat és nagyjából minden második ember a telefonját használja ébresztő óraként is. Ezzel nem is lenne baj, ha egy kutatás nem mutatta volna ki, hogy a hálószobában tartott mobilok negatívan hatnak az alvásminőségünkre, így másnap kevésbé kipihenten ébredünk.

Dr. Guy Meadows, a londoni The Sleep School munkatársa főként álmatlanságban szenvedőkkel foglalkozik, és megfigyelése szerint, azok a betegei, akik éjjelente nem tartják a készüléküket a hálószobában, sokkal jobban és nyugodtabban alszanak. Ennek oka az, hogy a mobiltelefonok fénye megzavarja a szervezetünk természetes ritmusát elhitetve vele, hogy valójában nappal van, így nincs itt az alvás ideje.

A képernyő fénye a retinában található sejteket stimulálja, innen pedig az agyba jut tovább az üzenet. Normális esetben ezek a fényérzékeny sejtek tudatják a testünkkel, hogy éppen a nap mely szakaszában járunk, és ezek szabályozzák az álmosságért felelős melatonin, illetve az ébrenlétért felelős kortizol hormon felszabadulását is. Minden mesterséges fény visszafogja a melatonin termelődését, ám a képernyő fényének még fokozottabb az ilyen jellegű hatása.

Mindennek hátterében az a tény áll, hogy a telefonokból, tabletekből és egyéb elektronikai eszközökből nagymennyiségű kék fény áramlik ki, aminek jóval stimulálóbb a hatása, mint például egy villanykörte fényének. Ennek pedig oka az, hogy a retinában levő sejtek a melanopszin nevű pigment miatt érzékenyebbek a kék fényre, mint az egyéb színűekre.

Sajnos már egy egészen rövid ideig tartó fény, például egy sms érkezése is zavaró hatású lehet, mert ha már egy-egy ilyen jelre felriadunk, sokkal nehezebben alszunk utána vissza. Ráadásul tízből négy okostelefon-tulajdonos arról számolt be, hogy ha már felriad a telefonja jelzésére, akkor már ellenőrzi is, hogy milyen üzenet érkezett, azután pedig már e körül kezdenek forogni a gondolatai, és máris vége a nyugodt pihenésnek.

Ennek az egész folyamatnak evolúciós gyökerei vannak, hiszen az ősemberek idejében, ha valaki túl mélyen aludt, könnyen felfalták a vadállatok, ezért állandóan egyfajta készenléti állapotban kellett lenni. Ma már azonban erre nincs szükség, sőt, ha valaki folyamatosan nélkülözi a pihentető alvást, annak jelentősen romlani fog a munkahelyi teljesítménye, vagy akár komoly pszichés betegségek is kialakulhatnak nála. Saját érdekünkben érdemes tehát esténként elbúcsúznunk a telefonunktól és egy másik szobában hagyni a reggeli találkozásig.

A szerkesztő megjegyzése: Természetesen a fenti cikkben foglaltak csak az egyik szempontra világítanak rá a mobilok elhelyezesével és használatával kapcsolatban. Legalább ennyire fontos a mobilszmog egészségkárosító és az éberséget fokozó hatása.

Ha érdekli a téma, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket:

Ha akarja, ha nem, az 5G bejön a lakásába