A sokoldalú és egészséges póréhagyma
Az Allium porrum – más néven póréhagyma – igazi mindentudó. A télálló zöldség egész évben kapható, enyhe, fűszeres ízű, így kedvelt hozzávaló mindenféle recepthez. Az egészségre gyakorolt hatása szintén lenyűgöző, mivel elősegíti a szív és az érrendszer, a bél, a vesék, a csontok és a fogak egészségét. Serkenti az immunrendszert és javítja a hangulatunkat.
A póréhagyma bővelkedik egészséges alapanyagokban. Bőségesen találhatók benne vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek és másodlagos növényi hatóanyagok. Amellett, hogy sok tápanyagot tartalmaz, kevés kalória van benne és könnyen emészthető – vagyis igazi sokoldalú mindentudó a zöldségkosárban. Végül, de nem utolsósorban, a póréhagyma magas rosttartalma, különösen gazdag inulinban. 100 gramm hagymában a következő tápértékek találhatók:
- energia: 25-30 kcal
- zsír: 0,3 g
- fehérje: 2,2 g
- szénhidrát: 3,3 g
- rostanyagok: 2,3 g
Ezen felül sok C-vitamin, B-vitamin, béta-karotin és folsav van benne a vas, kálium, kalcium és magnézium mellett:
- kálium: 267 mg
- kalcium: 63 mg
- magnézium: 18 mg
- vas: 1 mg
- B1-vitamin: 0,09 mg
- B2-vitamin: 0,07 mg
- B6-vitamin: 0,26 mg
- C-vitamin: 26 mg
- E-vitamin: 0,5 mg
- mangán: 0,5 mg
- béta-karotin: 500-800 µg (főként a zöld levelekben)
Mennyire egészséges a póré?
A póréhagyma kétségkívül egészséges és sokoldalúan támogatja az egészségünket:
- antibiotikus hatású
- serkenti az immunrendszert
- támogatja az emésztést
- hozzájárul a belek egészségéhez
- pozitívan hat a szívre és a keringésre
- javítja a hangulatot
- jó a csontokra és a fogakra
- tisztít
- hozzájárul a vese egészségéhez
Nem utolsósorban a póré zöldség igazi karcsúsító. Noha alig tartalmaz zsírt, a magas rosttartalom biztosítja a tartós jóllakottság érzését.
Természetes antibiotikum
A póréhagymát gyakran természetes antibiotikumnak nevezik. Ennek oka a másodlagos növényi anyag, a kéntartalmú illóolaj, amely gazdagon megtalálható a zöldségben. Különösen figyelemre méltó a póréhagyma vágásakor keletkező allicin. Ez nem csak a póréhagymának adja a tipikus aromát, hanem gátolja a baktériumok, vírusok és gombák növekedését is. Így a zöldségnek antibiotikus hatása van és megelőzi a fertőzéseket.
Jót tesz az emésztésnek
Magas rosttartalma miatt a póréhagyma pozitív hatással van az emésztőrendszerre. Különösen figyelemre méltó az inulin, az oldódó rost, amely a kvercetinnel együtt támogatja a bélflórát, és ezzel megakadályozza a gyulladást és így véd a vastagbélrákkal szemben.
Pozitív hatás a szív- és érrendszerre
Pozitív hatásai:
- csökkenti a vérnyomást és a koleszterint, ezáltal elősegíti a szív egészségét
- a magnéziumnak és a káliumnak stabilizáló hatása van a szív sejtjeire
- a K-vitamin szabályozza a véralvadást, ami jótékony hatással van az erekre és hosszú távon véd a trombózis ellen
- a béta-karotinnak és az E-vitaminnak antioxidáns hatása van. Ez azt jelenti, hogy csapdába ejtik a szabad gyököket, védik a sejteket, és így megakadályozzák a különféle szívbetegségeket.
Gondoskodik a jó hangulatról
Póréhagyma javítja a hangulatot, csökkenti a stresszt és a depressziót. Ennek oka a magas B-vitamin-tartalom, különösen a B6- és a B1-vitamin jelenléte. A mangán nyomelem szintén hozzájárul ahhoz, hogy a B1-vitamin jobban felhasználható legyen a szervezetben.
A cikk még nem ért véget, kérem, lapozzon!