Egészség, betegség: figyeljünk a határainkra

Meddig vagyunk egészségesek, és mikor betegek? Vannak-e határok a kétféle állapot között, és ha igen, akkor hol húzódnak? Nagyon fontos mindezzel tisztában lennünk, különben könnyen előfordulhat, hogy túl későn vesszük észre a betegséget, vagy már akkor gyógyultnak tartjuk magunkat, amikor valójában még betegek vagyunk. Kürti Gábor természetgyógyász írása.

Egyre több az allergiás

Az allergia mára népbetegség lett, egyre gyakoribb fiataloknál és gyermekeknél. A klímaváltozás miatt is mind többen reagálnak érzékenyebben a meglehetősen ártalmatlan anyagokra, a környezetre, pl. a pollenre, házi porra, állati szőrre, élelmiszerekre, vegyi anyagokra. Miért válaszol túlérzékenyen ezekre az immunrendszer, és hogyan védjük meg magunkat?

A legjobb gyulladáscsökkentő gyógyteák

Ha az immunrendszer hatékonyságát szeretnénk fokozni, akkor a gyulladáscsökkentő gyógyteák az egyik legjobb segítséget jelentik számunkra. Képesek mérsékelni az oxidatív stresszt, emellett mikroba- és vírusellenes hatásuk van, és ezzel is hozzájárulnak az immunitás javításához. A közismert kamilla mellett választhatunk gyömbért, kurkumát, yerba matét is.

Javaslatok az immunrendszer erősítésére

Immunrendszerünk megóv minket a kórokozóktól, például a baktériumoktól vagy a vírusoktól. Mindaddig, amíg testünk védekezőképessége erős, hatékony akadályt jelent a kórokozók ellen, azonban ha az immunrendszer meggyengült, a kórokozóknak egyszerű a dolguk, és a következő megfázás már előre megjósolható.

Ha itt az influenzaszezon

Hazánk téli-tavaszi időjárása az utóbbi években igencsak változékony, nedves és hűvös, azaz egyértelműen kedvez az influenzavírusok szaporodásának és terjedésének. Ez pedig akár súlyos járványok kialakulásához is vezethet. Ha erre előre felkészülünk, megerősítjük mind a testünket, mint az immunrendszerünket, akkor nagy eséllyel megelőzhetjük a bajt.

Mire figyeljünk lázméréskor?

A láz általában támogatja az immunrendszer munkáját a kórokozók elleni küzdelemben. A megnövekedett hő mozgásba hozza az anyagcsere folyamatokat, amelyek hozzájárulhatnak a betegség elleni védelemhez. Ez az oka annak, hogy szinte minden fertőzéssel és gyulladással együtt láz jelentkezik. Hol és hogyan kell mérni a lázat, és milyen típusú lázmérők léteznek?

Petrezselyem: az immunrendszernek is jó

Együnk mindennap nyers petrezselymet, remek immunerősítő! Jómagam a reggelihez rendszeresen fogyasztom. Gyógyteát is készíthetünk belőle, ha az utóbbit választjuk, akkor 2-4 evőkanálnyi friss petrezselyemből kaphatunk forrázással 2 csésze teát. Ez a csodás növény tele van antioxidánsokkal és esszenciális olajokkal, úgyhogy akár szuperételnek is nevezhetjük.

Szelén, a Holdistennő kincse

A szelén az egyik alapvető nyomelem. Az emberi szervezetben hasonló a funkciója, mint az E-vitaminé: segít megkötni a szabad gyököket, amelyek akkor képződnek, amikor a zsírsavakat az oxigén károsítja. Ezenkívül a szelénnek szerepe van a pajzsmirigy működésében, hiánya annak alulműködéséhez vezet. Jó tudni, mely ételek tartalmaznak szelént.

A sokoldalú és egészséges póréhagyma

Az Allium porrum – más néven póréhagyma – igazi mindentudó. A télálló zöldség egész évben kapható, enyhe, fűszeres ízű, így kedvelt hozzávaló mindenféle recepthez. Az egészségre gyakorolt hatása szintén lenyűgöző, mivel elősegíti a szív és az érrendszer, a bél, a vesék, a csontok és a fogak egészségét. Serkenti az immunrendszert és javítja a hangulatunkat.

Gyömbér: nem csak megfázásnál segít

A gyömbér népszerű a konyhában, fűszeres aromája sok ételhez illik. Ez a testes gumó azonban egyre nagyobb figyelmet kap az orvostudományban is. Számos egészségügyi probléma esetén hasznos, beleértve az izomfájdalmat vagy az utazási betegséget is. Sokan használják a gyömbért megfázás ellen, mert állítólag stimuláló hatással van az immunrendszerre.