Amikor a lélek segítségért kiált

Elsőre ellentmondásos állítás, hogy a stressz – életünk nélkülözhetetlen része – betegségekhez vezethet. A kulcs a megértéshez, hogy különbséget teszünk akut és krónikus stressz között. De bármelyik stresszről beszélünk, kétségtelen, hogy szervezetünk „vészhelyzetben” van. A háttérben meghúzódó okokra világít rá Heinrich Nóra kineziológus, EFT mester cikke.

Az akut (rövid távú, védelmező) és a krónikus (hosszan tartó, károsító) stressz esetén a szervezetünk folyamatosan „vészhelyzetben” van, gyakran fel nem ismert vagy kontrollálhatatlan érzelmi okok miatt.

Az idegrendszer és az immunrendszer szoros kapcsolata

Mint dr. Máté Gábor A test lázadása – Ismerd meg a stresszbetegségeket című könyvében rámutat: érzelmeink erősen befolyásolják az idegrendszert, ami kulcsszerepet játszik az immunválaszokban és a gyulladás szabályozásában. A pszicho-neuro-immunológia (PNI) tudománya feltárta, hogy az idegrendszer és az immunrendszer szorosan összekapcsolódnak, és az agy közvetlenül kommunikálhat a szerveinkkel az ún. HPA tengelyen (hipotalamusz-hipofízis-mellékvese tengely) keresztül.

A stresszt kiváltó okok nem csupán külső veszélyek lehetnek, hanem belső észleletek is, mint a kontrollvesztés, információhiány vagy a kielégítetlen érzelmi szükségletek (pl. szeretet hiánya). Selye János szerint a modern társadalmakban a legjelentősebb stresszokozó tényezők (stresszorok) érzelmi eredetűek. Ha nem figyelünk a testünk jelzéseire, a tartós stresszreakció káros lehet, mert nem ismerjük fel a közvetített vészjelzéseket.

A testi tünetek belső fájdalomra, stresszre utalnak

Gondoltál már arra, hogy a tested valójában a lelked tükörképe? Hogy a fel nem dolgozott érzelmek, a bennünk rekedt fájdalom és feszültség miként nyilvánulhat meg fizikai tünetek formájában?

A modern tudomány egyre inkább alátámasztja az elme és a test közötti szoros, elválaszthatatlan kapcsolatot. Candace Pert úttörő kutatásai megváltoztatták a gondolkodásunkat azzal, hogy bebizonyította: az érzelmek nem csupán az agyban zajlanak, hanem a testünk minden egyes sejtjében jelen vannak. A neuropeptidek, ezek az „érzelemmolekulák”, a sejtjeinken található receptorokhoz kötődve kommunikálnak, és közvetlen hatással vannak a fiziológiai folyamatainkra.

Ma már nem csupán spirituális gondolat, hanem tudományosan bizonyított tény: a fel nem dolgozott, „negatívnak” nevezett érzelmek hosszú távon, de néha akár rövid idő alatt is, fizikai tüneteket okozhatnak.

Néhány példa a stressz kapcsolatra

Nézzünk néhány példát az érzelmek és a testi panaszok összefüggéseire.

  • Stressz és szorongás: A tartós stressz felborítja a hormonális egyensúlyt, gyengíti az immunrendszert, és olyan problémákhoz vezethet, mint az emésztési zavarok, fejfájás vagy magas vérnyomás és sok más.
  • Harag és düh: A felgyülemlett harag izomfeszültséget, emésztési problémákat, sőt szív- és érrendszeri betegségeket is okozhat. A hagyományos kínai orvoslás még máj- és epebántalmakat is köt a dühkezelési problémákhoz.
  • Szomorúság és gyász: A hosszan tartó szomorúság csökkentheti az energiaszintet, alvászavarokat idézhet elő, és fogékonyabbá tehet a betegségekre. A hagyományos kínai orvoslás a szomorúságot a tüdő, illetve a vastagbél meridiánnal hozza összefüggésbe, és úgy véli, hogy ezen szervek megbetegedéséhez is köze lehet.
  • Félelem: A krónikus félelem pánikrohamokat, szorongásos zavarokat és más pszichés problémákat generálhat. A hagyományos kínai orvoslás a vese energiapályájához köti a túlzott félelemérzetet.

Testünk bölcsessége: figyeljünk a stressz okozta jelekre!

Candace Pert kutatásai rávilágítottak arra, hogy a testünk nem csupán egy biológiai gép, hanem olyan intelligens rendszer, amely képes tárolni és feldolgozni az érzelmi tapasztalatainkat. A neuropeptidek hálózatán keresztül a testünk emlékszik a múltbeli traumákra, a fájdalmas emlékekre, és ezek befolyásolhatják a jelenlegi testi és lelki állapotunkat.

Mit tehetünk, hogy megőrizzük az egyensúlyt?

  • Figyeljünk a testünk jelzéseire! Ne söpörjük a szőnyeg alá a fájdalmat, a fáradtságot vagy más diszkomfortérzetet.
  • Keressük a lelki egyensúlyt! Fordítsunk időt a feltöltődésre, a hobbijainkra és a relaxációra. Élvezzük is az életet, ne csak túlélésre játsszunk!
  • Beszéljünk az érzéseinkről! Sőt, ami még fontosabb, merjük megélni az érzéseinket ahelyett, hogy elfojtanánk őket.
  • Törekedjünk az egészséges életmódra: Táplálkozzunk megfelelően, mozogjunk rendszeresen, és szánjunk elegendő időt a pihenésre.
  • Dolgozzuk fel szakember segítségével a traumáinkat!

Testünk bölcs, és mindig jelez, ha valami nincs rendben. Ne hagyjuk figyelmen kívül a segélykiáltásait!

Esetek a saját praxisomból

Saját munkám során is számtalanszor tapasztaltam, hogy elfojtott, fel nem dolgozott események és érzelmek állnak a fizikai tünetek hátterében. Íme, néhány példa, amikor a feldolgozott érzelem és stressz csökkentette vagy teljesen megszüntette a fizikai tüneteket.

  • Egy ötvenes éveiben járó kliensem migrénes fejfájással küzdött évtizedek óta. Amikor rákérdeztem a fejfájás kezdetére, egy gyerekkori emlék bukkant fel: édesanyja bántalmazta őt egy négyes iskolai osztályzat miatt. A feldolgozatlan érzelmekkel való munka, különösen az EFT (érzelmi felszabadítás technikák) segítségével, mindössze két alkalom után megszüntette a migrénjét. Már egy-két év eltelt azóta, hogy tünetmentes!
  • Ekcémás klienseimnél gyakran találtam összefüggést az édesanyjukkal való problémákkal vagy határszabási nehézségekkel.
  • Egy elhúzódó hasfájás mögött fel nem dolgozott gyász húzódott meg. Miután 3-4 alkalommal feldolgoztuk ezt az emléket, elmúlt a fájdalom és nem is tért vissza. Ennek már fél éve.
  • Derékfájás esetén három különböző kliensnél három eltérő érzelmi okot találtunk, de mindhárom esetben a fájdalom jelentősen csökkent néhány alkalom után, miután szembe mertek nézni a valódi érzéseikkel és különböző technikákkal feldolgoztuk őket!

Mellékhatásoktól mentes megközelítés

Ne hidd, hogy a fizikai tüneteid csak úgy, egyik napról a másikra jelennek meg az öregedés vagy a „rossz szerencse” miatt. Gyakran mélyebb okok rejtőznek a háttérben.

Ha fizikai tüneteid vannak, először mindenképpen fordulj orvoshoz, és vizsgáltasd ki magad alaposan!

De ha az orvosok nem találnak szervi okot, vagy ha úgy érzed, hogy a lelked is üzen, érdemes megfontolnod az általam ajánlott, mellékhatásmentes megközelítést is. Sőt, azt javaslom, hogy amíg vársz egy műtétre vagy más orvosi beavatkozásra, keress fel egy szakembert, akivel átbeszélheted a problémád lehetséges lelki okait. Ne feledd, hogy nemcsak az anyagi testünk létezik, hanem érzésekkel és gondolatokkal teli lények vagyunk!

Heinrich Nóra
kineziológus, EFT mester
www.lelkiedzo.hu
(20) 363-1388

Ha tetszett ez az írásunk, figyelmébe ajánljuk a szerző előző cikkét.

https://www.natursziget.com/test-lelek-szellem/a-fejfajason-is-segithet-az-eft