Az élvezetes, tudatos étkezés a túlsúly ellen is hat

Az étkezés természetes, egészséges és élvezetet szerző tevékenység az éhségünk kielégítésére. Élelmiszerrel teli és megszállottan diétázó kultúránkban azonban az evés gyakran lélek nélküli, „kötelező”, és a bűnösség érzetét keltő dolog. A tudatos étkezés egy ősi gyakorlat, amely segíthet megoldani ezt a szeretem-gyűlölöm kapcsolatot az ételekkel.

Ha jókor eszünk, a szívünk meghálálja

Aki egészségesen szeretne élni és vigyázni szeretne a szívére, annak nemcsak arra kell odafigyelnie, hogy mit eszik, hanem arra is, hogy mikor. Késő este például a szervezetnek nehezebb feldolgozni a glükózt, számos korábbi hiedelem azonban megdőlt a megfigyelések során, például az, hogy ne együnk semmit este 8 után, vagy hogy mindenképpen kell reggelizni.

Hogyan tanuljunk lassabban enni?

A reggelit munkába menet, az ebédet sietősen nyeljük le, és este a vacsorát a tévé előtt ülve esszük meg: manapság egyre kevesebben fordítanak tudatosan időt az étkezésre. Egyre gyakrabban tekintik pusztán olyan tevékenységnek, amelyet legjobb gyorsan elintézni. De aki hosszú évekig csak mohón lenyeli az ételt, az veszélyezteti az egészségét.

Tervezzünk élvezetes étkezéseket!

Az egészséges táplálkozás sok ember számára unalmas és nem túl ízletes fogalmakat jelöl. Az egészséges táplálkozás azonban minden más, csak nem ez! Olyan étkezésforma, amely az egész élelmiszerskálát magában foglalja, vagyis változatos, vegyes étrendet jelent. Kiváltképp a friss élelmiszerek, a gyümölcsök, zöldségek és fűszerek serkentik az ízlelőbimbókat.

Hányszor egyen a cukorbeteg?

A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek jobb a hangulatuk és kevésbé éhesek nap közben, ha naponta háromszor kiadósan étkeznek, nem pedig hat szerényebb adagot vesznek magukhoz. A bőséges reggeli és ebéd hasznosabb lehet, mint a megszokott köztes étkezéses modell – magyarázta dr. Hana Kahleova, a prágai Klinikai és Kísérleti Orvostani Intézet szakértője.

Te vagy fontos, nem a telefon!

Az étkezőasztalnál ne legyen a szülők keze ügyében az okostelefon vagy tabletjük, mivel ezek az eszközök elvonják a figyelmüket a családjukról, és a gyerekek joggal fogják úgy érezni, hogy nem elég fontosak a szüleiknek. Ahogy az újságolvasást és a tévénézést, ugyanúgy a mobilozást is fel kellene függeszteni arra az időre, amíg a közös étkezés tart.

Utánozzák szüleik étkezési szokásait a gyerekek

A szülői példamutatás az étkezési szokások szempontjából is számít. Sőt, azok a gyerekek, akik többnyire a szüleikkel vacsoráznak, könnyebben eleget tehetnek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásának, miszerint naponta ötször fogyasszanak legalább 8 dekányi zöldséget, gyümölcsöt. A tanulmány a Journal of Epidemiology and Community Health oldalain jelent meg.

A falánksággén miatt eszünk akkor is, ha már tele vagyunk

A karcsúság titka teljes egészében a génekben rejtőzhet. A tudósok úgy vélik, felfedezték a falánkságért felelős gént, mely miatt az agy nem kapja meg azt az információt, hogy az illető már eleget evett. Egerekkel végzett kísérletek során kimutatták, hogy egyetlen gén mutációja képes tönkretenni a szervezetben zajló kommunikációt, ami csillapíthatatlan étvágyhoz és gyors hízáshoz vezet.

Mediterrán étrend az egészséges agyműködés kulcsa

A legújabb kutatások szerint a mediterrán étrend segíthet csökkenteni a kisebb agyi erek károsodását. A felmérést végző tudósok ezer önkéntes agyi állapotát követték figyelemmel. A résztvevők többé-kevésbé mind a mediterrán étrend szerint étkeztek, amelyben legfőképpen friss zöldségek és gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonafélék, olajos magvak, hüvelyesek és természetes növényi olajok szerepelnek.

Házastársunk hatása az étkezési szokásainkra

Az „igen” kimondása nem csak azt jelenti, hogy mostantól jóban-rosszban együtt leszünk, hanem azt is, hogy ezentúl egymás étkezési szokásait is befolyásoljuk. A kutatók háromezer résztvevőt vizsgáltak annak alapján, hogy a társas kapcsolataik mennyire vannak hatással az étkezésükre. A megfigyelés tíz éve alatt házastársak, barátok és testvérek befolyását kutatták.