Hagyjuk-e sírni az éjszaka felsíró csecsemőket?

A frissen szült anyák körében az egyik leggyakoribb kérdés, és egyben igen sok vita kiváltója, hogy vajon mivel teszünk jobbat az éjszaka során felsíró gyermekünknek: ha hagyjuk, hogy álomba sírja magát, vagy ha beszaladunk hozzá és megpróbáljuk megnyugtatni. Marsha Weinraub pszichológia professzor a Developmental Psychology című lapban közzétett tanulmányában szintén ezt a kérdéskört járja körül, és tudományosan alátámasztott tényekkel igyekszik segíteni a tanácstalan szülőkön.

Kihathat a születendő gyermek későbbi viselkedésére a leendő apa mentális állapota

A terhesgondozás során, valamint a szülést követően a kismama mentális állapotát a legtöbb szakorvos figyelemmel kíséri, mivel kihatása lehet a születendő gyermek közérzetére is. Egy nemrégiben megjelent tanulmány azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy a leendő apák lelkiállapota is jelentős befolyással lehet a gyermek érzelmi és viselkedésbeli fejlődésére, így rájuk is hasonló figyelmet kellene fordítani.

Értsük a babát!

Minden kisbaba úgy jön a világra, hogy ösztönös, tökéletes jelzőrendszere működik, sőt, már a várandósság hónapjai alatt képes jelzéseket küldeni. A szüleivel – az elején legfőképp édesanyjával – úgy alakul ki a megfelelő kommunikációs kapcsolat, ha az anya érzékenysége lehetővé teszi a baba jelzéseinek felismerését, megismerését és gyorsan, minél hamarabb reagál, válaszol.

Kevésbé aktívak a kiközösített gyerekek

Azok a gyerekek, akik akár csak rövid ideig kiközösítve érzik magukat, kevésbé aktívak. Egy új tanulmány azt mutatja, hogy a többiek által mellőzött gyerekek nagyobb valószínűséggel választanak passzív elfoglaltságokat. Egy amerikai egyetem kutatói arról számoltak be, hogy eredményeik alapján az egy online számítógépes játék során kiközösített gyerekek később 41 százalékkal több időt töltöttek ülő elfoglaltsággal, mint fizikai aktivitással abban a tornateremben, ahol a kísérlet szerint olyan tevékenységet választhattak, amit akartak.

Új betegség: a kóros szófogadatlanság

Minden szülő ismeri az érzést, ahogyan egyre kétségbeesettebben próbálja megfékezni engedetlen gyermekét. Az orvosok szerint azonban vannak olyan kicsik, akik egyszerűen képtelenek bármilyen utasítást teljesíteni. Jelenleg még keveset tudunk a kóros utasításmegtagadási tünetegyüttes (PDA) nevű állapotról, a The Times nevű brit lapban megjelent cikk szerint azonban az eddig felismert esetek csupán a jéghegy csúcsát jelentik.

Miért fontos a farsang a gyereknek?

A szerepjáték lételeme a gyerekeknek, a farsangi jelmezbe öltözés pedig újabb lehetőséget nyújt számukra arra, hogy másfajta szerepeket is megélhessenek. Sokszor olyan mesehősök, emberek bőrébe akarnak bújni ilyenkor, amilyenek ők is lenni szeretnének – ha csak egy rövid időre is.

A média lassítja a fejlődést? (1.)

Mindegy, hogy mennyire aktív gyermekünk, mennyit mozog a TV vagy a számítógép képernyője előtt töltött idő pszichés problémákat okozhat. Szinte nincs az a mozgás-mennyiség, ami ellensúlyozni tudja ezt.  Ráadásul a túl korai médiafogyasztás a gyermekek szellemi-mentális fejlődését, nyelvi készségeit is hátráltatja a kutatások szerint.

Ha a gyerek „depressziós”…

Csak az USA-ban évi 230 millió vényt állítanak ki az orvosok, erősen tudatmódosító hatású gyógyszereket rendelve gyerekek számára. Világszerte egyre gyakrabban fordul elő, hogy olyan gyógyszereket kapnak, amelyeket korábban csak felnőtteknek írtak fel. Gyógyszergyárak gyerekeken tesztelik a gyógyszereket. Vajon van más megoldás?

Ne hagyjuk sírni!

Amikor megszületik egy baba, a legtöbb anya abban a hitben viszi haza a gyermekét, hogy az jó ideig majd csak eszik és alszik. Az esetek többségében azután gyorsan kiderül, hogy ez nem így van! Szeretnék eloszlatni néhány hiedelmet a csecsemők, gyermekek alvásával kapcsolatban.