Parmezán, a nagy szerelem

A parmezán Olaszország egyik legjelentősebb exportcikke. Nem csoda, mert a világhírű olasz konyhát parmezán nélkül nehéz elképzelni. Az aromás, ropogós kristályokkal teli kemény sajt csodás pizzára, pestóba és salátákba, vagy egyszerűen csak egy pohár vörösborral. De a parmezán nemcsak finom, hanem tápanyagokban is gazdag, és hatása van a vérnyomásra is.

Mennyire zsíros a sajtunk?

A sajt a napi étrend nagyon értékes része, mert fehérjét, zsírt, szénhidrátot és kalciumot, valamint sok vitamint tartalmaz. Fogyasztjuk kenyérrel, falatkákként borhoz, vagy sütéshez-főzéshez. A jó sajtok nálunk is egyre népszerűbbek, évente 13,2 kg-ot eszünk meg fejenként.

Az érlelt sajtok megakadályozzák a májrákot

Sokan azért nem fogyasztanak sajtot, mert attól tartanak, hogy túl sokat hízhatnak tőle. A cheddar, a brie és a parmezán sajt egy speciális, spermidin nevű összetevőt tartalmaz, amely megakadályozza a károsodott májsejtek szaporodását, így jelentősen csökken a májrák kialakulásának kockázata. Ez kizárólag az érlelt sajttípusokra vonatkozik.

Nem a kávé, csoki okoz migrént, hanem a hagyma!

Eddig azt hittük, hogy a kávé, a csokoládé és a sajt is kiválthat migrént, most azonban úgy tűnik, hogy éppen ellenkezőleg, ezek a finomságok akár a probléma megakadályozásában is segíthetnek. Az Egyesült Királyságban több mint 8 millióan küzdenek migrénnel, és évi 25 millió napot hiányzunk az iskolából és a munkahelyről a kellemetlen tünetek miatt.

A sajt, a tejtermékek heroinja

A sajt éppúgy függőséget okozhat, mint a kábítószer, mégpedig a benne lévő kazein miatt – derül ki egy friss kutatásból. A tejtermékek egy részében megtalálható kazein (általában az emlősök tejében található fehérje) aktiválja az agy ópiátokra érzékeny receptorait, amelyek a fájdalommal, a jutalmazással és a függőséggel állnak összefüggésben.

Okozhat-e a sajt cukorbetegséget?

Vajon a húsban és sajtban gazdag étrend a savtöltöttség fokozásán keresztül képes-e emelni a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát? – erre a kérdésre keresték a választ francia kutatók. Mielőtt azonban a szóban forgó ételek bűnösnek kiáltanánk ki, az eredményeket bíráló szakértők felhívják a figyelmet, hogy a téma még alaposabb körüljárást igényel.