Vérhígítás aszpirin nélkül

Mindenki tudja, mennyire fontos, hogy ne legyen túl sűrű a vére, hiszen ha elég híg, akkor sokkal kisebb az esély a vérrögképződésre, az érelzáródásra, a szívtrombózisra vagy a visszérproblémákra. Hogyan érhetjük el a megfelelő vérhígítást gyógyszer nélkül? Az aszpirin szedése helyett egészséges módszerek is segíthetnek – mellékhatások nélkül.

A mesterséges édesítőktől több a sztrók és a demencia

Azoknak, akik naponta legalább egyszer „diétás” üdítőt isznak, majdnem háromszor akkora a kockázatuk a sztrók és a demencia kialakulására, mint azoknak, akik sohasem fogyasztottak ilyen üdítőt. A Bostoni Egyetemen három generációra kiterjedő kutatás eredményeként megállapították, hogy a mesterséges édesítővel édesített italok még a cukornál is károsabbak.

A muzsika segíti a gyógyulást

Azoknak a sztrókon túljutott betegeknek, akik naponta két órán át zenét hallgattak, jobb lett a verbális memóriájuk, javult a figyelmük és a hangulatuk, szemben azokkal, akik hangoskönyvet hallgattak vagy éppen semmit sem. A zene a beszédkészség visszanyeréséhez is hozzájárult az agyi katasztrófa után – derítették ki a Helsinki Egyetem kutatói.

A szélütés előhírnöke, a TIA

A TIA (tranziens iszkémiás attak, átmeneti agyi keringészavar) esetén hasonló tünetek jelentkeznek, mint a sztróknál, de ezek egy idő után teljesen megszűnnek. Az ok ugyanaz, általában egy vérrög, amely megszorul az agy valamelyik kis erében. A TIA is vészhelyzet: a tünetek észlelésekor azonnal riassza a mentőket akkor is, ha a panaszok már alábbhagytak.

Fokozhatja az agyvérzés kockázatát idősebb betegeknél a csípőműtét

A teljes csípőprotézis-beültetésen átesett idősebb betegek gyakrabban kapnak agyvérzést a műtétet követő első pár héten – derült ki egy új kutatásból. Az eredmények azt sugallják, hogy a korosabb betegeknek mérlegelniük kell a beavatkozásból származó előnyöket a veszélyek figyelembe vételével. A kutatók több mint 66 000, műtéten átesett dán ember adatait vetették össze 200 000 egészségesével.

A „néma” sztrók

A néma sztrók elhalt agysejtek apró foltját jelenti az agyban. Az amerikaiak közül 11 milliónak van olyan sztrókja, amelyet soha nem állapított meg orvos, mert a betegségnek nincs jellemző tünete, „csak” idővel memóriavesztést okoz. A néma sztrók nem okoz klasszikus, sztrókra utaló tüneteket. (A betegség Magyarországon népbetegségnek számít, évente 40-50 000 beteg kerül kórházba emiatt. Jellemző tünetei a trombózis, az embólia, az infarktus, illetve az agyban fellépővérzés, ami miatt az agysejtek tápanyag és oxigén hiányában elhalnak.)

Bajaink eredete

Depresszió, demencia, alkoholfüggőség és sztrók – ezek az európai lakosság körében leggyakrabban előforduló betegségek. Mivel a legtöbb ilyen betegséget több éves késéssel vagy sokszor egyáltalán nem diagnosztizálják és a betegeknek legfeljebb a harmada kap kezelést, e betegségek valódi mértéke és társadalmi terhe igen súlyos lehet.

A diétás kóla növelheti az érrendszeri kockázatokat

Még ha diétás kólát iszik is valaki a cukrozott változat helyett, jóval nagyobb lehet az érrendszeri megbetegedések kockázata, mint azoknál, akik nem isznak szénszavas italokat, állítja az Amerikai Sztrók Egyesület 2011-es nemzetközi sztrók konferenciáján bemutatott kutatás.

Egyen halat, de ne sütve!

Közismert, hogy az ómega-3 zsírsavak, amelyeket a halak tartalmaznak, védenek a szívbetegségek és a sztrók ellen. Arra azonban még nem figyelmeztettek eddig a kutatók, hogy a hal, ha sütve fogyasztják, védőfaktor helyett inkább rizikófaktorrá válik.