Káros lehet a szívnek a túl kevés és a túl sok alvás is

A szív szempontjából az arany középút lenne az alvást illetően is a legjobb. Ha ugyanis hat óránál kevesebbet vagy nyolc óránál többet pihenünk, akkor is emeljük bizonyos szívbetegségek kockázatát. Egy fárasztó hét után ki ne szeretne legalább 10 órát aludni? Hiába esik azonban jól a pihenés, a heti alváshiányt a szívünk szempontjából nem pótolhatjuk a hétvégén.

Káros lehet a szívnek a túl kevés és a túl sok alvás isSőt, ha szombaton vagy vasárnap nyolc óránál többet szundítunk, ugyanannyit ártunk vele, mint hétköznap, amikor esetleg csak öt óra alvásra van időnk. A legújabb kutatásokból ugyanis kiderült, hogy azok, akik többnyire hat óránál kevesebbet alszanak, növelik a szívinfarktus, a pangásos szívbetegségek, és a stroke kockázatát. Azok pedig, akik állandóan sokat alszanak, szintén növelik a szívproblémák kialakulásának az esélyeit, a különbség csupán annyi, hogy náluk az erek beszűkülését eredményezheti a sok pihenés, ami szívkoszorúér-betegségekhez vezethet.

Az eredmények azért is kiemelkedően jelentősek, mert ez volt az első kutatás, ami Amerikában országos méretű volt. A tudósok visszamenőleg 3019 negyvenöt év feletti személy adatait használták fel, akik a Nemzeti Egészségügyi és Táplálkozási Felmérési Vizsgálatban vettek részt (NHANES). A felmérés során a szakemberek széleskörű egészségügyi kérdéseket tettek fel az amerikai háztartásokban élő embereknek.

Az eredmények kimutatták, hogy azok, akik túl sokat aludtak kétszer nagyobb eséllyel kaptak agyvérzést vagy szívinfarktust, és 1,6-szor gyakrabban szenvedtek egyéb szívelégtelenségben, valamint 1,1-szer nagyobb volt a koszorúérbetegségeknek a kialakulásának a kockázata. A kutatók – bár az okokra nem derítettek fényt –, az eredmények alapján úgy gondolják, hogy a legideálisabb, ha valaki 6-8 órát alszik naponta.

Az eredményekről a tudósok az Amerikai Kardiológusok Társaságának 61. tudományos ülésén számoltak be.