A mindennapi testmozgás életet menthet

Nem kell futónak lenni vagy sportolni ahhoz, hogy érezzük a testmozgás jótékony hatását – egy brit elemzés szerint elég, ha egy élénk sétát beiktatunk a napunkba. A tanulmány szerint ha mindenki csak napi 11 percet mozogna, akkor minden 10. korai haláleset megelőzhető lenne. De a legtöbb ember még a minimálisan ajánlott heti 150 percnél is kevesebbet mozog.

Agyvérzés: megrepedt ér az agyban

Jönnek-mennek az időjárási frontok, ami megviseli a szervezetet. Komoly következmény lehet az agyvérzés, az agyban vagy az agyburokban bekövetkező vérzés, ami fokozott koponyaűri nyomáshoz és idegrendszeri károsodásokhoz vezethet, gyakran halálos kimenetellel. Tudjunk meg többet az agyvérzés okairól, a tipikus tünetekről és a kezelési lehetőségekről.

Az aszpirin időseknél nem előzi meg a stroke-ot

Az orvosok rutinszerűen írják fel az aszpirint szívbetegségben vagy stroke esetén, sőt megelőzés céljából gyakran egészséges emberekkel is szedetik ezt a gyógyszert, főleg vérhígító, a vérrögképződést gátló hatása miatt. Kiderült azonban, hogy a 70 évnél idősebb, jó egészségi állapotban lévők számára a mindennapi aszpirinszedésnek nincs haszna, sőt…

A stroke megelőzése

Jó, ha mindenki tudja, és már az általános iskolában tanítani kellene, hogy milyen jelei vannak a stroke-nak, vagyis a hirtelen kialakuló agykárosodásnak (régebbi kifejezéssel: szélütésnek). A neves amerikai orvosi egyetem, a Harvard Medical School összefoglalója szerint a stroke jelei a következők.

A demencia korai figyelmeztető jelei

Minél idősebbek vagyunk, annál nagyobb a demencia kialakulásának kockázata. Németországban a 65 évesnél idősebbek több mint hét százaléka, és szinte minden harmadik 90 évnél idősebb érintett. Ezért is fontos, hogy korán felismerjük a betegség első jeleit. Nézzük meg, hogy milyen tünetek szólnak a demencia megléte mellett, de azt is, hogy melyek az ellen.

A munkanélküliek körében nagyobb a stroke veszélye

Bár az állás nélküliek nem kényszerülnek naponta szembenézni stresszel a munkahelyen, körükben nagyobb a stroke kialakulásának esélye, mivel ők folyamatosan szoronganak a jövedelem hiánya miatt. A nők körében a stroke gyakrabban halálos kimenetelű, mint a férfiaknál. A munkahelyi biztonság jelentősen csökkenti a produktív évek során a stroke kockázatát.

Ismerjük fel időben a stroke-ot!

Magyarország halálozási statisztikájában első helyen állnak a szív- és érrendszeri betegségek, évente 13 000 halálesettel. Az egyik leggyakoribb halálozási ok a stroke. Korai felismeréssel a halálesetek száma csökkenthető lenne, a gyors cselekvés és a megfelelő terápia pedig segíthet a betegség kedvezőbb kimenetelében és a jobb életminőség elérésében.

Nem elég, ha nincs az asztalon sótartó

Túl sok sót fogyasztunk, és annak is túlnyomó része feldolgozott ételekből származik. Nem elég, ha annyit teszünk, hogy nem rakjuk ki az asztalra a sótartót. A legtöbb amerikai (és feltehetőleg más országokban élők is) feldolgozott élelmiszerek formájában jut sóhoz, ami igen aggasztó tendencia. Szívünk egészségéhez minőségi sóbevitelre van szükség.

Halálos szingliség

A stabil házasságban élők tovább élnek, mint az egyedülállók. Beválik tehát a „jóban, rosszban, egészségben, betegségben” fogadalom, mert a mellettünk álló társ mintegy 71 százalékkal növeli túlélési esélyeinket. Igaz ez a stroke-ra is, mert akiknek tönkrement a házassága, illetve akik megözvegyültek, kisebb valószínűséggel élik túl a stroke utáni időszakot.

A kevés alkohol is árt a szívnek

Miközben számos kutatás témája az alkohol jótékony hatása a szívre, újabb vélemény szerint naponta egy ital akár növelheti is a pitvarfibrilláció kockázatát, ami rizikótényezője a stroke-nak, a szívelégtelenségnek, illetve egyéb szív- és érrendszeri betegségnek. Minél több alkoholt fogyaszt valaki, annál nagyobb volt a pitvarremegés kialakulásának esélye.