Helyes étrend a cukorbetegség megelőzésére

„Ne egyél túl sok cukrot, mert cukorbeteg leszel!” Bizonyára sokan hallották már ezt a mondatot. Érdekes, hogy a legtöbb édesszájú ember mégsem jut a cukorbetegek sanyarú sorsára, azok viszont, akik egy csapott kiskanálnyi cukrot tesznek a teájukba, küzdhetnek a diabétesszel (ez a cukorbetegség orvosi elnevezése). Lássuk, miként segíthet a helyes étrend.

Étrendi ajánlás, hogy ne legyünk cukorbetegek

A cukorbetegek számára legelőnyösebb étkezési terv hasonló az egészségesek étrendjéhez. Az Amerikai Diabétesz Szövetség (ADA) a lakosság számára kidolgozott étrendi irányelveket követi, vagyis elsősorban a gyümölcs- és zöldségfélékre, teljes kiőrlésű gabonafélékre, hüvelyesekre (borsó és bab) és alacsony zsírtartalmú tejtermékekre alapozott étrendet javasolja.

Futnék, de hogyan kezdjem el?

Eddig csak irigyen figyelte a futókat, kocogókat? Az alábbi belépési tervvel Ön is köztük lehet. Megmutatjuk a felszerelés alapjait, a futóstílust és a megfelelő étrendet, és minden nappal emeljük a fitnesz-szintet. Azoknak sem kell aggódni, akik félnek a sportolástól: a futás és a kocogás mellett rengeteg szünetre és pihenésre is gondoltunk.

Szokások, amelyek ártanak a szívnek

Mindenki azt szeretné, hogy egészséges maradjon a szíve. A szív- és érrendszeri betegségek azonban nagyon sok embert érintenek, az USA-ban több mint a felnőtt lakosság egyharmadát. Néhány egyszerű szokás elsajátítása vagy megváltoztatása nagyban hozzájárulhat az egészséges életvitelünkhöz. Íme néhány rossz szokás, és az elkerülésükre szolgáló tippek.

A mai nappal elfogyott az éves „adag”

Az Ökológiai Túllövés Napja (Earth Overshoot Day) augusztus 1. Az idén eddig a napig merítjük ki a természet biokapacitását – az ökoszisztémák által biztosított, egy év alatt megújított erőforrásokat. Az év vége előtt 5 hónappal tehát felfaltuk az éves betevőt! Az 1970-es évek óta az ember folyamatosan túlfogyaszt, de ez a dátum minden korábbi évnél előbbi.

A csontritkulás megelőzése: tippek a megfelelő táplálkozáshoz

A csontritkulás népbetegség, de bárki csökkentheti a kockázatát elegendő testmozgással és mindenekelőtt megfelelő táplálkozással. Tudjuk, hogy az egészséges és rugalmas csontváz fenntartásában központi szerepet játszik az ásványi kalcium. Amit azonban a legtöbb ember nem tud, az, hogy ez a fontos elem csak egy bizonyos életkorig épül be a csontokba.

Stressz, dohányzás, sok kávé – ilyenek vagyunk?

Felmérés, nagy egészségteszt készült, amelyet közel nyolcezren töltöttek ki. A kérdések az életmódra, általános egészségi állapotra vonatkoztak. A felmérésből többek között kiderült, hogy a válaszadók milyen káros szenvedéllyel élnek, milyen mértékben érinti őket a stressz, mennyire változatos az étrendjük, illetve mennyire elégedettek a szexuális életükkel.

Hogyan harcoljunk a narancsbőr ellen?

Itt a nyár, előkerülnek a rövid ruhák. Az örömöt sajnos beárnyékolja, hogy sok nőnél a combon és a fenéken csúnya „horpadások” mutatkoznak – a narancsbőr. A 30 évesek között tízből kilenc érintett. A narancsbőr nem betegség, hanem kozmetikai probléma, ám az érintettek számára ez gyenge vigasz. Hogyan szabaduljunk meg a nem kívánt zsírlerakódásoktól?

Több kálium – alacsonyabb vérnyomás

Tudott dolog, hogy kevesebb só bevitelével csökkenteni lehet a vérnyomást. Arra már kevesebben gondolnak, hogy a káliumban gazdag élelmiszerek, pl. az avokádó, édesburgonya, spenót, bab- és borsófélék, banán, de még a kávé fogyasztásával is alacsonyabb lehet a vérnyomásunk. Őseink ezt ösztönösen jól csinálták, nekünk oda kellene figyelnünk rá!

Ha tisztán akar gondolkodni…

Sok táplálkozási szakember egyetért abban, hogy a gabonafélék – keményítő tartalmuk miatt – étrendünknek csak kis hányadát tegyék ki. A legjobb, ha a rizsen kívül mindent kerülünk. De ha mégis eszünk gabonát, mennyi a túl sok? Dr. Ron Rosedale úgy véli, nincs olyan, hogy „biztonságos keményítő”, ezért minden keményítő tartalmú szénhidrátot kerülni kell, ebből következően minden gabonafélét. Vagy mégsem?