Lutein – dupla védelem a szemnek

A szemünk mindig a legnagyobb teljesítménnyel dolgozik. Komplex szerkezete, érzékenysége teszi lehetővé, hogy jól láthassuk. A legtöbb embernél 40 éves kortól lassan elkezdődik a látás romlása. Időben kell tehát lépni, hogy elkerüljük a káros hatásokat, és biztosítsuk a szükséges mikrotápanyagok – például a lutein és zeaxantin karotinoidok – bevitelét.

Makula-degeneráció: megelőzés napszemüveggel télen, nyáron

A korral járó makula-degeneráció (AMD) a látás elvesztésének leggyakoribb oka idős korban – a 65-74 évesek 20 százaléka szenved ebben, a 75- 85 éveseknél ez már eléri a 35 százalékot. A betegség többnyire már korábban, 55 éves kor körül kezdődik, és késői stádiumban vaksághoz vezet. Európában több mint hétmillió ember szenved ebben makula-degenerációban.

A datolyaszilva hihetetlen előnyei

A datolyaszilva (hurma) ízletes és egzotikus gyümölcs, nemcsak édes és finom, hanem számos egészséges hatása is van, a szem egészségének védelmétől az anyagcsere javításáig. Különböző kultúrákban már évezredek óta ismerik és fogyasztják, és többet között az istenek gyümölcsének is nevezik. A datolyaszilva legismertebb fajtája Kínából indult el hódító útjára.

Rövidlátásért felelős sejtek a retinán

Egymilliárdnyi ember rövidlátó, az előfordulás gyakorisága pedig folyamatosan nő, és egyértelmű összefüggést mutat azzal, hogy mennyi időt töltenek a gyermekek belső terekben. Az újonnan felfedezett retinasejtek, amelyek rendkívül érzékenyek a fényre, felelősek a szem növekedéséért és fejlődéséért. A kutatók következő célja a sejtet kódoló gén azonosítása.

Olvasószemüveg nélküli látás pihentető eljárásokkal

A fénytörési hibák meggyógyíthatók szemüveg nélküli, lazító látástréninggel, függetlenül a kortól és a dioptria erősségétől. Más fizikai elváltozások is javulnak, gyógyulnak, meggyógyulnak, legyen az veleszületett vagy szerzett látási gond. Az öregkori hályog- és retinaprobléma is egészen más megvilágításba kerül a látástréning nagyszerű hatásával.

Az agykéreg stimulációja átmenetileg javíthatja a látást

Ha az agy látókérgét 20 percen keresztül enyhe elektromos áram segítségével stimulálják, az javíthatja a látást. A hatás, a tökéletes látás nagyjából két órán keresztül tart. A kezelés azokra van a leginkább pozitív hatással, akiknek a látása a legrosszabb – derül ki a Vanderbilt Egyetem friss kutatásából, amely a Current Biology című szaklapban jelent meg.

Szemünk barátja, a brokkoli

A népszerű tévhittel ellentétben úgy tűnik, nem is a répa az, ami segít abban, hogy tisztábban lássunk, hanem a brokkoli a szem igazi barátja. A brokkoliban található speciális összetevő, az I3C segít abban, hogy az időskori látásromlás csökkenjen, és a látás hosszú ideig élesebb maradjon. A brokkoli amúgy is szuperételnek számít, együnk tehát minél többet!

Remek eszköz segítheti a látássérülteket

Látássérült, gyengénlátó emberek számára jelenthet új reményt az a szemüvegre erősíthető, apró kamera, amely képes felismerni a karaktereket, így segíthet viselőjének abban, hogy elolvasson egy e-mailt, egy újságcikket, vagy akár egy étteremben az étlapot. Az eszköz felismeri a szöveget és azt egy fülhallgatón keresztül felolvassa a viselőjének.

Igazságok és tévedések a szemről

Érzékszerveinknek köszönhetjük, hogy folyamatosan megtapasztaljuk a külső ingereket. Szemünk az orral, a füllel, a nyelvvel és a bőrrel együtt teszi ezt lehetővé, ezek alakítják át a külső hatásokat elektromos impulzusokká, és továbbítják az agyba. Szemünk a fényingert érzékeli – de mi a jó és mi árt neki? Nézzük a legismertebb igazságokat és tévedéseket.

Műtét helyett szemcsepp

Egy új szemcsepp feloldja a homályos látást okozó fehérjecsomókat. A szürkehályogot ma csak műtéti úton lehet kezelni, és bár az eljárás gyors és viszonylag kis beavatkozás, a szövődmények némi kockázatával jár. Az olcsó, könnyen beadható csepp a kísérletek során feloldotta a látást elhomályosító fehérjecsomókat, és akár öt éven belül forgalomba kerülhet.