A gyaloglás és a séta 5 meglepő előnye

A következő kivizsgáláskor ne lepődjön meg, ha orvosa „receptre felírja” Önnek a gyaloglást, illetve a sétát. Igen, ezt az egyszerű tevékenységet, amelyet kb. egyéves kora óta mindenki végez, most úgy népszerűsítik, mint „egyfajta csodaszert”. És ha a nagy hőség miatt nincs kedve a gyalogláshoz, gondoljon arra, hogy kora reggel és estefelé már kellemesebb az idő.

Civilizációs bajaink fő oka a túl sok fehérje

A rák és a többi civilizációs betegség egyik legfőbb oka a túlzott fehérjebevitel. Ez az egyik fő következtetése egy remek könyvnek, amit 2017-ben olvastam, változtattam az étkezésemen, majd elkezdett visszafejlődni az érelmeszesedésem és egyéb betegségeim is. Röviden összefoglalom a lényeget, a vége felé hozzáfűzve néhány gondolatomat. Varga András…

Szelén, a Holdistennő kincse

A szelén az egyik alapvető nyomelem. Az emberi szervezetben hasonló a funkciója, mint az E-vitaminé: segít megkötni a szabad gyököket, amelyek akkor képződnek, amikor a zsírsavakat az oxigén károsítja. Ezenkívül a szelénnek szerepe van a pajzsmirigy működésében, hiánya annak alulműködéséhez vezet. Jó tudni, mely ételek tartalmaznak szelént.

Segíthet a hidrogén-peroxid rákos betegek kezelésében?

A hidrogén-peroxidot gyakran használjuk kisebb karcolások, sérülések kezelésére, fogfehérítésre, hajfestésre. Vannak, akik állítják, hogy segíthet a rákgyógyításban is. Ez azon a tényen alapul, hogy a hidrogén-peroxid oxigént ad le, ezért azt gondolják, hogy ha a ráksejteket magas oxigénszintnek tesszük ki, az megakadályozza a növekedésüket és elpusztulnak.

Egy kis séta – a legjobb gyógyszer

Korábban írtam már a séta jótékony hatásairól, de a téma, ahogy mondani szokták, „megér még egy misét”. A séta az egyik leghatékonyabb „gyógyszer”: mérsékli a szívbetegség, a rák kockázatát, csökkenti a magas vérnyomást, a koleszterinszintet, sőt felfrissíti az emlékezőképességünket is. Az étkezés utáni rövid séta jó módszer a vércukorszint karbantartására.

Csökkentik-e a rák kockázatát a brokkoli és társai?

Megelőzhetjük-e a rákot keresztesvirágú zöldségek fogyasztásával? Ezt a kérdést járta körül egy cikk a The New York Times internetes oldalán. Az amerikai újság válasza röviden: a brokkoli, a karfiol és a kelbimbó jót tesz az embernek csakúgy, mint a fehérrépa, vagy pedig a sötétzöld színű zöldségek közül a kelkáposzta és a rukkola fogyasztása.

Helyes étkezéssel a gyulladások ellen

A krónikus gyulladások főszerepet töltenek be napjaink legnagyobb kihívást jelentő betegségeinek kialakulásában. Néhány példa ezekre: szívbetegségek, asztma, cukorbaj, rák, reumás ízületi gyulladás, sőt ide vehetjük az Alzheimer-kórt is. Az orvostudomány a különböző gyulladáscsökkentőket ajánlja – bár a használatuk inkább csak tüneti kezelést jelent.

Fölösleges prosztata-kezelések a félelem miatt

A prosztatarákkal küzdő páciensek közül sokan olyan kezeléseket vesznek igénybe, amelyekre igazából nem is volna szükségük. Ennek a szorongás az oka, ám a szükségtelen kezelések komoly egészségügyi kockázatokkal járnak, mivel számos mellékhatás alakulhat ki. Ezek közé tartozik az erekciós zavar és az inkontinencia is – állítja egy friss kutatás.

C-vitamin injekció a rák ellen

Úttörő kutatás zajlott a C-vitamin rákellenes hatásával kapcsolatban. Egy amerikai egyetem kutatói vizsgálták nagy adagú, intravénásan beadott C-vitamin hatásait egy betegcsoporton és azt találták, hogy hatékonyan pusztította a rákos sejteket, míg az egészséges sejteket nem károsította. A kutatás azonban drága, a folytatás a gyógyszerlobbinak nem érdeke.

Koleszterin mindenütt – de mi a szerepe?

A koleszterin és szerepe máig rejtély. Ha biológiailag nézzük: nélkülözhetetlen, ám a megfigyelések azt mutatják, hogy ártalmas, és senki sem tudja, mit csinál ott, ahol a sejtekben a legnagyobb számban fordul elő: a sejtmembránban. Most azt a meglepő felfedezést tették, hogy számos biológiai feladatához ráadásként még hírvivő molekulaként is szerepel.