Igéző téli ízek, illatok

A tél friss levegőjében a forralt borok fűszeres aromája keveredik a fenyő, a sült alma és a narancs illatával. A fűszeres illatok hétköznapi és gyógyító szerepét felismerhetjük a hagyományainkban, a táplálkozási szokásainkban és életvitelünkben. Németh Imréné Éva fitoterapeuta természetgyógyász nemcsak ezekről szól, hanem remek recepteket is megoszt velünk.

A gyömbérolaj jótékony hatásai

A gyömbért nálunk is egyre többen használják, az ital és a tea után most már a gyömbérolaj iránt is nagy az érdeklődés. A gyömbérnek vitathatatlanul sok jó hatása van: serkenti az anyagcserét és a vérkeringést, pozitívan hat a reumára és ízületi gyulladásra, antioxidáns tartalma erősíti az immunrendszert, gyomorrontás, rosszullét esetén is jó házi szer.

Gyömbér: nem csak megfázásnál segít

A gyömbér népszerű a konyhában, fűszeres aromája sok ételhez illik. Ez a testes gumó azonban egyre nagyobb figyelmet kap az orvostudományban is. Számos egészségügyi probléma esetén hasznos, beleértve az izomfájdalmat vagy az utazási betegséget is. Sokan használják a gyömbért megfázás ellen, mert állítólag stimuláló hatással van az immunrendszerre.

Segít-e a fogyásban a gyömbér?

A gyömbér a sütés-főzés egyik kedvelt alapanyaga már nálunk is. Egészségügyi hatásai is kedvezőek, csökkenti a gyulladást, serkenti az emésztést, csökkenti az étvágyat. Nem csodaszer persze, de megfelelő testmozgás mellett, más ételekkel együtt fogyasztva, valóban segíthet megszabadulni a felesleges kilóktól. Jó barátja a citrom, a méz és az almaecet.

Fedezzük fel a mézsör utódait!

Kombucha, kvasz, kandzsi – ezek az ismertebb erjesztett italok, de otthon is könnyen készíthetünk olyan frissítőket, amelyek egészségesebbek a bolti üdítőknél, probiotikus és méregtelenítő hatásúak, kifejezetten jót tesznek az egészségünknek. Készülhetnek bármilyen gyümölcsből, ízesíthetjük őket, ahogy csak szeretnénk, tehetünk bele fűszereket.

Hagyma, gyömbér és társaik

A nagymamáktól származó hagyományos házi szerek receptjei – pl. a hagyma alkalmazása megfázás esetén – népszerűbbek, mint valaha. Ezeket évszázadok óta generációról generációra adjuk át egymásnak. Hasznuk, használatuk tapasztaláson alapul, mellékhatásaik alig vannak, és jóval olcsóbbak a patikaszereknél. Használatuk előtt azonban tájékozódjunk, mert nem mindig helyettesítik a gyógyszereket!

Gyógyuljunk gyömbérrel!

A tévéreklámokban mást sem látunk, mint a különböző orvosságok, recept nélküli gyógyhatású készítmények reklámjait, amelyek szinte már teljesen elborítják a műsorok közti reklámblokkokat. Így könnyű elfelejteni, hogy szintetikus anyagok helyett természetes dolgokkal is gyógyulhatunk, amelyek nem kerülnek több ezer forintba – és sokkal egészségesebbek is.

Mi mindenre jó a gyömbér?

A gyömbér nemcsak a konyhában kedvelt, ahol jellegzetes aromája a legkülönbözőbb ételek ízét teszi finomabbá, hanem ez a különös alakú gumó az orvostudományban is figyelmet érdemel. Számos egészségi problémánál segít, többek között izomfájdalmak és utazási betegségek esetén. Sokan gyömbért használnak megfázáskor, mivel stimuláló hatással van az immunrendszerre. Próbálja ki például a gyömbérteát , vagy a sárgarépa-gyömbér levest!

Csökkentheti a bélgyulladást a gyömbér

Egy kisebb, előzetes tanulmány eredményei szerint a gyömbérgyökeret tartalmazó táplálékkiegészítők úgy tűnik, hogy enyhítik az emésztőrendszer gyulladásos folyamatait. Ez magában rejti a lehetőségét annak, hogy a szer csökkenti a vastagbélrák kialakulásának esélyét is. Több tanulmány szükséges még azonban, és a kutatók egyelőre nem javasolják, hogy mindenki rohamozza meg az üzleteket a készítményért, és nyakló nélkül tömjék magukba azt.

Téli immunerősítés otthon

Igaz, télen kevesebb a friss zöldség, gyümölcs, mégis válogathatunk, hogyan, mivel is erősítsük szervezetünket. A betegségek megelőzésében és legyőzésében a legjobb megoldás, ha az alábbi természetes alapanyagokat választjuk.