Fenntartható divat (6.): Zöld vagy „zöldre festett”?

Győződjünk meg arról, hogy a megvenni készült darab valóban természetes és fenntartható, vagy csak „zöldre festett”. A „zöldre festés” azt jelenti, hogy természetesnek álcázott darabot akarnak ránk sózni. Gyanús, hogy a világon nincs annyi bio pamut, amennyi ruha a gyártók szerint ebből készül. Ha mégis, a feldolgozás során nem mindig marad bio a bio.

Fenntartható divat (5.): Egészséges ruhatár

A fenntarthatósághoz tartozik az is, hogy a viseletünk kényelmes és egészséges anyagból készül és bőrbarát. A kettő nem feltétlenül jár együtt, de fontos, hogy a ruhánk „lélegző”, jól szellőző, bőrt nem irritáló anyagból legyen. Olyan, amit órákig képes az ember elviselni, nem izzad meg benne, nem fázik, réteges, akár többfunkciós viselet.

Fenntartható divat (4.): Alap ruhatár

Nem kell óriási ruhatár, ha egymáshoz jól illeszkedő és kiegészítőkkel jól feldobható ruhatárat állítunk össze. A lista szezononként, alkatunknak és színeinknek megfelelően értendő, elsősorban utcai, munkahelyi/iskolai ruhatárra vonatkozik. Az otthoni ruha és a speciális viseletek – sportoláshoz használ, egyéb speciális munkaruha nem tartozik ide.

Fenntartható divat (3.): A hordható viselet

A hordhatóság elsősorban azt jelenti, hogy a hétköznapokban, utcai viseletre vállalható a darab, amit megveszünk. Kényelmes a viselete, az évszaknak, életvitelünknek és alkatunknak (színben és fazonban, méretben) megfelel. A valóban hordható viselet az, amit legalább 30 alkalommal fel tudunk és akarunk venni, és a minősége is kiállja a próbát.

Fenntartható divat (2.): A divat nem mindig hordható

A hordható, használható viselet jelentése – bár sokat emlegetjük – nem biztos, hogy mindenki számára egyértelmű. Attól, hogy valami hordható, még nem biztos, hogy fenntartható és zöld megoldás is egyben. Az elmúlt egynéhány évben nagyon sok változatával találkoztam az úgymond „zöld divatnak” és re-ruhának, és folyamatosan érkeznek erről a hírek.

Fenntartható divat (1): Mitől zöld a zöld divat?

Az elmúlt egynéhány évben nagyon sok változatával találkoztam az úgymond „zöld divatnak” és re-ruhának, és folyamatosan érkeznek erről a hírek. Elgondolkodtam azon, mitől is lesz „zöld” az öltözködésünk? A tapasztalatokat összegezve összeállítottam egy listát állítottam. Végignézzük majd, hogy melyik pont miért fontos, de most íme egy rövidített lista.

Divat vagy egészség? Fűző, piercing, plasztika?

Talán mindenki egyetért velem abban, hogy a divat a legritkább esetben szolgálja az emberek egészségét. Mindig érdemes tehát elgondolkodni, akarjuk-e követni ezeket a hóbortokat, vagy inkább saját egyéniségünkre hagyatkozunk. Vannak, akik szabályosan lenézik, maradinak titulálják azt, aki nem követi a sok millió „birkalelket”, nem áll be a sorba.

A modellek ne zsebkendőt egyenek

A modellek külsejét évek óta sok kritika éri. Túl vékonyak, és irreális képet adnak arról, hogyan néz ki egy nő. A fiatal lányok pedig sokszor azokhoz hasonlítják magukat, akiket a tv-ben és a magazinokban látnak, ami rossz énképhez vezethet. Pletykák keringenek arról, hogy a modellek kiéheztetik magukat azért, hogy alkalmazzák őket egy-egy munkára.

Nem védenek a naptól a nyári divatkiegészítők

Az olcsó, kényelmes és laza baseball sapkának és strandpapucsnak megvan a maga divatos bája. E tulajdonságaiknak köszönhetően nem hiányozhatnak a kamaszok, a szabadtéri sportok szerelmesei, a kertészek és bárki ruhatárából, aki hűsíteni próbálja magát az izzasztó nyári napokon.

A női táskák titkai

A női táska nem csupán divatos kiegészítője ruhatárunknak. A pszichológusok szerint sokat elárul tulajdonosáról az, hogy milyen táskát hord magával és az is, hogy hogyan hordja.