Tigrisbalzsam: régi szer, de sok mindenre jó!

Ma már sokan azt gondolhatják, hogy a tigrisbalzsam elavult, csak a nagymamáink használták. Akik a 80-as évek előtt születettek, tudják, hogy számos előnye, jó hatása van. Az eredeti tigrisbalzsamot Burmában, az 1870-es években, Aw Chu Kin kínai mester készítette, mentolt, mentaolajat, szegfűszeg-olajat, cajeput olajat és kámfort tartalmaz.

A dietetikus tanácsai: utazási betegségek

A mostani évszak a jó idő, a kikapcsolódás és a nyaralások ideje. A legtöbben ekkor töltődnek fel, utaznak, világot látnak. A gondosan összeállított utazási tervet azonban elronthatják különböző utazási megbetegedések, mint például a hányás, a hasmenés, a láz. Mindezek megelőzéséről, és az ilyenkor alkalmazható ENERGY készítményekről lesz most szó.

Diabéteszben is jó lehet a berberin

A sóskaborbolyában (Berberis vulgaris) is megtalálható a berberin nevű alkaloid, amely hipoglikémiás hatásai miatt érdekesnek tűnhet a 2. típusú cukorbetegek számára. A berberin más növényekből is kinyerhető, például a kínai aranyfonálból vagy az aranygyökérből. Hagyományosan emésztőrendszeri fertőzések, pl. bakteriális hasmenés kezelésére használják.

Vírusos hasmenés, hányás: fertőző, de hamar elmúlik

A norovírus-fertőzés rövid lappangási idő után súlyos gyomor-bél influenzát okoz, tünetei például a hányás és a hasmenés. A norovírusok világszerte elterjedtek, a leggyakoribb kórokozók közé tartoznak. Bár a fertőzések egész évben előfordulnak, általában a téli hónapokban érik el a csúcsot. Hogyan védekezhetünk ellenük, mit tegyünk fertőzés esetén?

Kétszersült – jó a gyomornak, diétához kevésbé

Miért jó a kétszersült hasmenéskor? Valóban egészséges? És mi van a kétszersült-diétával? Már a régi rómaiak és görögök is ismertek egy tésztát, amelyet kétszer sütöttek meg. A kétszersült nagy előnye a hosszú eltarthatósági idő, ezzel vált népszerűvé utazáshoz is. A múltban a tengerészek és a katonák étrendjében gyakran szerepelt a kétszersült.

Hasmenés ellen hashajtó?

A napokban egy kiválónak minősített étteremben – feltevésem szerint romlott étel elfogyasztásával – sikerült „beszereznem” egy jó kis bélfertőzést, aminek következtében elkapott a hasmenés. Sajnos nem otthon voltam, hanem az ország másik végében, így nem nyúlhattam a megszokott gyógynövényes házipatikámhoz, elmentem hát a gyógyszertárba segítségért.

Campylobacter: nem veszélyes, de tönkreteszi a nyaralást

A szalmonella mellett a Campylobacter baktériumok a bélgyulladások leggyakoribb okai, általában lázat, hasi fájdalmat és súlyos hasmenést okoznak. Bár a tünetek időnként súlyosak lehetnek, a betegség általában önmagától gyógyul. Mivel a kórokozókat elsősorban romlott élelmiszerek közvetítik, a Campylobacter fertőzések a nyári hónapokban gyakoriak.

Mi mindentől lehet hasmenésünk?

A hasmenést mindenki szeretné elkerülni, mégis gyakori probléma, különösen nyáron. Számos oka lehet, nem csak a mosatlan gyümölcs, zöldség. Néha fertőzés okozza, más esetekben gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik, de okozhatja pl. cöliákia és bélgyulladás is. Jó tudni azonban, hogy az arra érzékenyeknél ennivalók is okozhatnak hasmenést.

Miről árulkodik a székletünk?

A széklet nem olyasmi, amiről szívesen beszélünk, de annak kinézete és állaga igen fontos mutatója az egészségünknek. Bár a széklet színének és konzisztenciájának változása gyakran a táplálkozásnak köszönhető és teljesen ártalmatlan, a széklet néha utalhat betegségre is. Nézzük, mi állhat a háttérben, ha változott a széklet színe, állaga és szaga.

Mit együnk, ha hasmenés kínoz?

Sokáig a kólát és a sós rudacskát tartották a megfelelő ellenszernek, de mára sokat változtak a hasmenéskor alkalmazott táplálkozás elvei. A cukrot és sót tartalmazó étrend továbbra is ajánlott, mivel így pótolni lehet a hasmenés okozta folyadék- és ásványianyag-vesztést. Mit tegyünk, ha bekövetkezik a baj? Ünnepek előtt jobb, ha tudjuk az alábbiakat.