Helyes étrend a cukorbetegség megelőzésére

„Ne egyél túl sok cukrot, mert cukorbeteg leszel!” Bizonyára sokan hallották már ezt a mondatot. Érdekes, hogy a legtöbb édesszájú ember mégsem jut a cukorbetegek sanyarú sorsára, azok viszont, akik egy csapott kiskanálnyi cukrot tesznek a teájukba, küzdhetnek a diabétesszel (ez a cukorbetegség orvosi elnevezése). Lássuk, miként segíthet a helyes étrend.

Így csökkentheti a vércukorszintjét

A megemelkedett vércukorszint a cukorbetegség tipikus jele. A diabéteszesek száma rohamosan nő, a betegeknek általában gyógyszerekre vagy inzulinra van szükségük a vércukorszint szabályozásához. A vércukorszint csökkentése gyakran természetes módon is lehetséges, az alábbi tanácsok azoknak is hasznosak lehetnek, akik szeretnék megelőzni a cukorbetegséget.

Ételek, amelyek alig hatnak a vércukorra

Ha Önnél cukorbetegséget diagnosztizáltak, az orvos egyik első javaslata biztosan az étrend átalakítása lesz, és hitrelen még a látszólag egészséges ételek is tiltólistára kerülnek. Talán ömmel hallja, hogy néhány étel, amelyről korábban azt feltételezte, hogy nem eheti, valójában jóval kisebb hatással van a vércukorszintre, mint azt gondolnánk.

A koenzim Q10 szintjétől függhet az inzulinrezisztencia

Prediabétesznek, a cukorbetegség előszobájának nevezik azt az állapotot, amikor a szervezet nem reagál az inzulinra. A Sydney Egyetem és más, a kutatásban résztvevő egyetemek munkatársai azoknak a személyeknek a zsír- és izomszövetében, akik inzulinrezisztensnek minősültek, alacsonynak találták a koenzim Q (ubikinon, koenzim Q10) koncentrációját.

A vörösbor nem emeli a vércukorszintet

A cukorbetegségben szenvedő felnőttek legalább kétszer akkor valószínűséggel lesznek szívbetegek, mint azok, akiknek nincs diabétesze. Néhány tény azt mutatja, hogy mérsékelt mennyiségű vörösbor fogyasztása csökkentheti a szívbetegségek kockázatát, más források viszont óva intik a cukorbetegeket az ivástól. Kinek hihetünk, mit tegyünk hát?

Mikor forduljunk nefrológushoz?

Becslések szerint a magyar lakosság majdnem 10%-a szenved valamilyen vesebetegségben, többségük azonban nincs tisztában az állapotával. A vese károsodása ugyanis akár évekig is észrevétlen maradhat, az elváltozásokat a kezdeti szakaszban csak laborvizsgálat mutatja ki. Mi a teendő, ha problémát jelez a szűrővizsgálat, vagy felbukkannak az intő tünetek?

Hiába akar fogyni, ha sok a stressz

Akit egy átlagos nap során komoly stresszhatások érnek, az hiába táplálkozik egészségesen, nem lesz képes lefogyni. Stresszes időszakban teljesen mindegy, hogy sovány csirkemellet fogyasztunk vagy éppen rántott húst eszünk, a stressz miatt a szívünk ugyanolyan terhelést kap, ráadásul nő a szívbetegség és a diabétesz kockázata, és a fogyás esélye is kisebb.

A gluténbevitel és a kettes típusú cukorbetegség

A glutén a gabonákban található fehérje, ettől lesz kellően rugalmas a kenyér és más pékáruk. A lakosság egy kis százaléka érzékeny erre az összetevőre, ám az utóbbi időben egyre nagyobb divat lett azok körében is a gluténmentes étrend, akiknél ez orvosilag egyáltalán nem indokolt. A glutén ugyanis segíthet a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében.

Neuropátia, idegkárosodás – mi okozza?

Az idegek információkat továbbítanak az agynak és ösztönzik az izmokat, hogy megfelelően reagáljanak. Idegek nélkül például nem riadnánk vissza a forró gyertyalángtól. Mint minden más, az idegek is károsodhatnak (neuropátia) ideggyulladás vagy sérülés miatt. Ennek következménye ideiglenes funkcióvesztés vagy az idegek pusztulása és idegfájdalom (neuralgia).

Mekkora vércukorérték számít prediabétesznek?

A cukorbetegség a világon az egyik leggyakoribb anyagcsere-betegség. Az inzulinhatás csökkenése vagy teljes hiánya következtében a sejtek nem képesek a tápanyagként szolgáló szőlőcukor felvételére és éheznek, míg a fel nem vett cukor a vérben gyülemlik fel. A cukorháztartás enyhe fokú zavarait nevezik a cukorbetegség előállapotának, vagy prediabétesznek.